v0.68 GW
IUCN Red List
Randami: LT
Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.
Maždaug trečdaliu mažesnis už laibasnapį narūnėlį, tik galva santykinai didesnė ir snapas platesnis; beveik dvigubai didesnis už mažąją alką, žymiai didesne galva ir snapu, platesniais sparnais ir didesne uodega. Mažas, kompaktiškas alkinių šeimos atstovas dideliu, spalvingu užapvalinto trikampio formos snapu, ryškiu juodai baltu apdaru, oranžinėmis kojomis ir komiška veido išraiška. Žiemą snapas ir kojos išblunka, o veidas tampa tamsesnis. Nesubrendusių paukščių snapas nėra toks išsivystęs, kaip suaugusių, bet apdaras primena suaugusių apdarą žiemos metu.
Jei matomi snapo struktūra ir apdaro raštas - nesupainiojami. Sunkiau atpažinti matant iš toliau ar esant blogesniam apšvietimui, bet jokio kito alkinių šeimos atstovo siluetas neprimena mormono; iš kitų panašių rūšių atstovų išsiskiria ir tamsesnia sparno apačia. Iš toliau matant skrendantį galima atskirti iš tipiško skrydžio ypatumų - plačių sparnų galų, aiškiai švelnesnių, negilių mostų ir dažno kūno kampo kaitaliojimo (to beveik nedaro laibasnapiai narūnėliai ar alkos).
Peri salose ir krantuose prie vandenynų, nuo tolimos šiaurės iki vidutinių platumų, maitinasi (žvejoja) atviruose vandenyse. Gyvena zonose, kur temperatūra yra tarp 0 ir 15°C. Toliau šiaurėje, kur įšalas trukdo išsirausti urvelius, peri ant stačių ir neprieinamų uolų atbrailų didelėse salose ar pakrantėse, kartais prie mažųjų alkų ar storasnapių narūnėlių kolonijų. Žemesnėse Arkties platumose rečiau įsikuria ant stačių uolų, kartais iki 80 m aukščio, greta mažųjų alkų ar taisčių. Labiausiai pamėgtose vietose dažniausiai būna žolėmis ir samanomis apaugusių durpingų plotų vidutinio dydžio ar mažose salelėse nuožulniais krantais, kur žolės suveši ir auga nedideli vertikalūs augalai. Vidutinėse platumose apsigyvena dar atokiau nuo kitų alkinių paukščių ir renkasi lizdavietes sąligiškai atokiose salose. Gyvenamosios vietos pasisikirsčiusios plačiausiai tarp alkinių ir toliausiai nuo žemynų - nuo užšąlančių vandenų iki Viduržemio jūros regionų.