v0.68 GW

Xenus cinereus arba Tringa cinerea
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Terekija
EN Terek Sandpiper
DE Terekwasserläufer
RU Мородунка
SE Tereksnäppa
LV Terekija
FR Chevalier bargette
PL Terekia
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRR
Apibūdinimas

Penktadaliu mažesnė už raudonkojį tuliką, proporcingai trumpesniais sparnais ir kojomis. Gana mažas, bet tvirtas tilvikas, ilgu, į viršų riestu snapu, laikysena panašesnė į krantinių tilvikų labiau nei Tringa giminės. Pilka viršuje, išsiskiriančiais tamsesniais liežuvėliais pečių srityje, balta apačia, ruožuotomis pilkšvomis dėmėmis krūtinės šonuose. Skrendančios sparnų viršus panašus į raudonkojo tuliko: sparnų galai tamsesni, pilkšvi centre, kraštas - su plona, ne visai balta linija. Kojos geltonos, matomos iš gana toli. Kinkuoja uodega kaip krantinis tilvikas. Eisena veržli, atrodo, kad paukštis lekia pakniopstom, bijodamas nuvirsti į priekį.

Jei gerai matoma - nesupainiojama. Pamačius snapą, vienodai pilkšvą sparno apačią ar eiseną, neįmanoma supainioti su Tringa rūšimis ar kantiniu tilviku. Skrenda dažnai gana neaukštai virš vandens ar purvynų, panašiai kaip krantiniai tilvikai.

Buveinė

Peri šiauriniuose vidutinių platumų kraštuose, lygumose, Baltijos jūros pakrantėse. Gausiausiai peri šiaurinės taigos regionuose, bet gali gyventi ir subarktinėje tundroje ar stepių pakraščiuose. Vengia kalnų, greitų kalnų upelių, stačių ir raižytų vietovių, aukšto tankaus miško ar didelių atvirų, plikų plotų. Įsikuria peraugusių, drėgnų žolių pievose, kuriose auga tankūs krūmokšniai, karklai, užlietose pievose, pelkėse, ežerų pakrantėse, užpelkėjusiuose upių pakraščiuose.

Žiemoja jūrų pakrantėse, įlankose, upių užutėkiuose ir netoli šių vietų esančiuose dumblynuose.

Panašios rūšys