Falco eleonorae 2006 08 17

Akmeninis sakalas

(Dar vadinamas Eleonoros sakalu, lot. Falco eleonorae, angl. Eleonora‘s Falcon)

Šis sakalas yra 36-40 cm dydžio, didesnis už sketsakalį, ilgesniais, siauresniais sparnais ir uodega. Išskleisti sparnai – 110-130 cm. Patelė kiek didesnė už patiną. Gerai sudėtas, didingas sakalas, itin gerai skraido. Snapas – santykinai didesnis už kitų sakalų. Skraido minkštai, lėtai plasnodamas, labai greitai vejasi auką ir žaibiškai sminga žemyn. Sklando kiek nuleidęs sparnus ir retkarčiais išskleidęs uodegą – tuomet matosi apvalus jos galas. Tupi vertikaliai, sparnų galai siekia uodegos galą.

Peri tiksliai nustatytu laiku, kad mažieji sakaliukai sustiprėtų tuomet, kai vyksta rudeninė paukščių migracija. Žinoma tik mažiau nei šimtas perėjimo vietų ir jos yra labai koncentruotos: dauguma – Viduržemio jūros negyvenamose salose ir salelėse. Akmeninis sakalas peri šiose salelėse ant plikų uolų ar įdubose, kartais – po uolomis ar žemais krūmais, itin retai – žemyninėje dalyje. Dėtyje dažniausiai būna 2-3 kiaušiniai (1-5, retai – 7). Atviri lizdai nukenčia nuo žmonių, kurie vagia kiaušinius, ir graužikų.

Akmeniniai sakalai minta stambesniais vabzdžiais ir smulkiais paukščiais. Dažniausiai medžioja anksti ryte ar vėlai vakare. Kai giedra, aiškiai šviečiant mėnuliui, gali medžioti ir naktį. Grobį gaudo kojomis, skrisdamas, gali pačiupti jį ir nuo žemės ar medžių. Neretai šie sakalai susiburia į didesnes grupes ir kartu medžioja. Paukščių rudens migracijos metu tokia užtvara, kuri gali kyboti ir neaukštai virš jūros, ir iki 1000 m aukštyje, mažiesiems keliauninkams atrodo sunkiai įveikiama. Nors sėkmingų atakų skaičius nėra labai didelis, grėsmingi sakalai, išsirikiavę vėjyje, maždaug 1 iš 600 praskrendančių mažųjų paukščių yra paskutinės kelionės simbolis. Akmeninių sakalų meniu galima pamatyti ir ankstyvasias pečialindas, ir net tokius nemenkus paukščius, kaip kukučiai. Didesni paukščiai, patekę į akmeninio sakalo nagus, būtų jau išskirtinis atvejis (nors tokių – pasitaiko). Akmeninių sakalų vikrumą išduoda ir tas faktas, kad jie sugeba pasigauti net čiurlius (ir, jei galima taip išsireikšti - juos mėgsta), kurie puikiai skraido ir nėra patys lėčiausi paukščiai – jų greitis gali siekti iki 170 km/h.

Akmeniniai sakalai – gana sėslūs paukščiai, nors kartais jie gali pakeliauti ir toliau – nuklysta iki Švedijos šiaurėje ir atsiduria net Seišelių, Mauricijaus salose (Indijos vandenynas).

Vieną iš tokių klajūnų 2006 m. rugpjūčio 17 d. pirmą kartą Lietuvoje pavyko nufotografuoti prie Spenglo ežero, Švenčionių rajone. Tamsios formos apdaru suaugęs akmeninis sakalas skraidė virš ežero kartu su ereliu žuvininku. Iš toliau siaurais lenktais sparnais, ilga uodega ir tamsiai rudu, beveik juodu apdaru jis priminė gigantišką čiurlį. Jis – tikrai didelis sakalas ir tuo galima buvo įsitikinti, lyginant su netoliese praskrendančiu sketsakaliu. Paukščio išskirtinumą išdavė ir tas faktas, kad jis daugiausiai medžiojo virš vandens, o ne laukymėse ar miške, kaip tai daro daugumas Lietuvoje gyvenančių sakalų. Nutūpusį ant sausos šakos, jį galima buvo detaliau apžiūrėti. Šviesus apvadas aplink akį, vienspalvis tamsus apdaras, geltonos kojos su galingais nagais, didelis snapas, neryškios, vos įžiūrimos plonos juostelės ilgoje uodegoje, vertikali laikysena išdavė, kad tai – retas svečias iš tolimų šalių. Skraido jis itin lengvai, nepastebimai krusčiodamas sparnais, bet dėl to – ne mažiau manevringai ar lėtai. Šalia esanti žuvininkas, nors šiaip – grakštus ir galingas paukštis, atrodė palyginti lėtas ir nerangus.

Mažieji paukščiai, matyt, nelabai gerai žinantys nematyto svečio mitybos ypatumus, per daug jo nesisaugojo, ko nepasakysi apie šalia pasirodančius nendrinės lingės jauniklius ar paukštvanagį – šiuos plėšrūnus lydėjo triukšmaujančių paukščių būreliai, o jų pasirodymai ištuštindavo aplinkinių medžių ir krūmų šakas. O ir akmeninis sakalas buvo arba jau pasisotinęs, arba – nenusiteikęs pyktis su vietiniais. Pasklandęs ir pasigavęs kelis didelius laumžirgius, jais užkando tebesklęsdamas, ore.

Kelias valandas paskraidęs ir pailsėjęs, akmeninis sakalas nebepasirodė. Kas žino, kurlink jis nuskrido – gal toliau į šiaurę, o gal – namo, pranešti savo gentainiams, kad mažieji giesmininkai tuoj patrauks į šiltuosius kraštus. Reikia tikėtis, kad šis jo apsilankymas nėra paskutinis ir šį grakštų paukštį dar pamatys ir daugiau Lietuvos paukščių stebėtojų ar žmonių, neabejingų gamtai.

Alpinė devynbalsė

(Dar vadinama žilaūse devynbalse, lot. Sylvia cantillans, angl. Subalpine Warbler)

2006 m. gegužės 7 d. Ventės Rage sugauta ir apžieduota nauja paukščių rūšis Lietuvoje - alpinė devynbalsė (Sylvia cantillans). Tai buvo antrametis patinėlis. Prieš tai nauja paukščių rūšis (raudonakė devynbalsė - Sylvia melonocephala) Ventės Rage buvo sugauta 1998 metais.

Minėta devynbalsė įkliuvo į zigzaginę gaudyklę Nr.5. Gaudyklė įrengta atviroje vietoje, tačiau gausiai apaugusi erškėrožėmis, ievomis, šeivamedžiais, auga viena kita obelis, šermukšnis ir juodalksnis.

Apie šią naujieną pranešiau garsiam paukščių stebėtojui Lietuvoje Krister Castren. Jis kaip tik tą dieną su kolegomis iš Suomijos, anglų kalba leidžiamo žurnalo apie paukščius "ALULA" redaktoriumi Antero Topp ir paukščių fotografais Jari Paltomäki ir Mika Bruun, viešėjo Ventės Rage. Po kelių minučių jie jau gėrėjosi ir fotografavo alpinę devynbalsę.

Alpine devynbalse
© Mika Bruun, Suomija

Alpine devynbalse
© Mika Bruun, Suomija

Alpinė devynbalsė truputi mažesnė už pilkąją devynbalsę. Kūno ilgis - 12 cm. Patinėlio viršutinė kūno dalis melsvai pilka, apatinė kūno dalis šviesi, smakras, gerklė, krūtinė, taip pat paprastai ir šonai oranžiškai ar rožiškai rudi, šonai kiek šviesesni. Iš abiejų galvos pusių nuo snapo link pečių eina siauras baltas "ūsas". Akių rainelė rausvos ar raudonos spalvos. Kojos gelsvai rudos. Žiedas apie akį raudonos spalvos. Patelės blyškesnių spalvų - kūno viršus pilkai rudas, o apačia - rusvai balta. Žiedas apie akį gelsvai rudas. Suaugusios patelės taip pat turi baltus "ūsus". Jauni paukščiai žymiai blyškesni.

Alpinės devynbalsės paplitusios Pietinėje Europoje - Portugalijoje, Ispanijoje ir Viduržemio jūros pakrantėse iki Turkijos. Taip pat peri ir Šiaurinės Afrikos pakrantėse - Maroke, Alžyre ir Tunise. Žiemoja Afrikoje.

1957-1997 m. penkios alpinės devynbalsės sugautos ir apžieduotos Rybačio (Rasytės, Kaliningrado sritis, Rusija) paukščių žiedavimo stotyje. Latvijoje ši rūšis iki šiol dar neaptikta.

Nuo 2003 m. gegužės 6 d. iki 2006 m. gegužės 16 d. alpinės devynbalsės į Šiaurę nuo savo paplitimo arealo buvo stebėtos 45 kartus: Didžiojoje Britanijoje - 9 kartus, Olandijoje - 7, Švedijoje - 7, Vokietijoje - 6, Danijoje - 5, Norvegijoje - 3, Prancūzijoje ir Austrijoje - po 2, Belgijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje - po kartą.

2006 metų stebėjimai: balandžio 7 d. stebėtas Didžiojoje Britanijoje. Balandžio 19 d. du paukščiai - Austrijoje (8-as ir 9-as stebėjimai šioje šalyje). Gegužės 2 d. - stebėtas Lenkijoje. Tai buvo 4-as šios rūšies aptikimo atvejis toje šalyje. Gegužės 7 d. sugautas Ventės Rage, gegužės 11 d. stebėtas Olandijoje ir gegužės 16 d. - Šveicarijoje. Visi tais metais stebėti šios rūšies paukšiai - patinai (www.tarsiger.com duomenys).

parengė Vytautas JUSYS

Ventės Rago ornitologinė stotis

Pasaulio šalių nacionaliniai paukščiai

Kas gi gali labiau džiuginti sielą, nei romantiškas lakštingalos čiulbėjimas pavasarį, meilus gandrų kalenimas vasarą, nostalgiškas gervių klyksmas rudenį ar smagus zylių šmirinėjimas apie lesyklą žiemą? Nuo seniausių laikų žmonės gyvena glaudžioje kaimynystėje su paukščiais ir ne tik mėgaujasi jų buvimu šalia, bet ir gėrisi jų giesmėmis - juk ne veltui Rusijos carai ir diduomenė, lydimi gausių svitų, vakarais karietomis kaip į puošniausiuose rūmuose vykstančius orkestrų koncertus važiuodavo į laukus ir pievas pasiklausyti paprasčiausios putpelės, o vargšes lakštingalas karčemose laikydavo vietoj radijo ar muzikinio centro. Nežinia, kiek čia tiesos, o kiek - mito, bet pasakojama, kad didysis Lietuvos kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila nepaprastai mėgęs klausytis vakarais lakštingalos suokimo. Ir nors Lenkijoje jam nieko netrūkę: ir puikiuose rūmuose gyvenęs, ir gražiais drabužiais rėdęsis, ir lenkų labai mylimas ir lepinamas buvęs, tačiau kiekvieną pavasarį, kai pabusdavo žiemos sukaustyta gamta, karalius skubėdavęs į Lietuvą prie gražiųjų Merkio krantų, kur klausydavęs lakštingalos suokimo.

Bet tai nereiškia, kad žmonės vien išnaudodavo silpnesniuosius kaimynus. Liaudyje paukščiai ilgus amžius buvo daugiau ar mažiau saugomi įvairių tikėjimų, prietarų ar paprasčiausių baimių, kunigaikščiai ir didikai savo miškuose drausdavo juos medžioti ar ardyti lizdus. Net viename svarbiausių XVI a. pradžios dokumentų - Pirmajame Lietuvos Statute - yra minimos nemažos nuobaudos už kai kurių paukščių ar jų lizdų sunaikinimą (pvz., gulbių).

XX a. buvo nuspręsta žmonių mėgstamiausių, populiariausių ir turinčių nemažą įtaką kultūriniam gyvenimui gyvosios gamtos atstovų - paukščių - vardus panaudoti visos gamtos apsaugos populiarinimui. 1960-ųjų metų gegužės mėnesį Japonijos sostinėje Tokijuje vykusios XII Tarptautinės paukščių apsaugos tarybos (International Council for Bird Preservation) konferencijoje buvo priimtas nutarimas rekomenduoti, kad kiekviena šalis išsirinktų nacionalinį paukštį ir naudotų jį paukščių bei visos gamtos apsaugos propagandos tikslais ir vietinės, ir tarptautinės reikšmės projektuose, ornitologų draugijų ženkluose, blankuose, leidiniuose. Nemažai valstybių pritarė šiai idėjai ir, palyginti, labai greitai išsirinko savo šalių nacionalinius simbolius. Šių šalių pasirinkimus patvirtindavo Tarptautinė paukščių apsaugos taryba, kuri sekė, kad šalys nepasirinktų vienodų paukščių rūšių. Taip vienos iš pirmų savo nacionalinius paukščius užregistravo 23 šalys: Austrija - didįjį baltąjį garnį, Belgija - pelėsakalį, Didžioji Britanija - liepsnelę, Vokietija - baltąjį gandrą, mūsų kaimynė Latvija - baltąją kielę, Švedija - juodąjį strazdą, JAV - baltagalvį jūrinį erelį, PAR - mėlyngurklę ir t.t. Vėliau šiuo pavyzdžiu pasekė ir kai kurios kitos pasaulio šalys ir, nors paukščių rūšių yra labai daug, kai kurios iš jų pasirinko tas pačias paukščių rūšis, kaip ir kitos šalys. Nors "laisvų" paukščių rūšių yra daug, kiekviena šalis turi teisę išsirinkti tą paukštį, kuris yra populiariausias ir labiausiai susijęs su tos šalies kultūriniu gyvenimu. Vienas populiariausių paukščių yra kondoras, kurį pasirinko Čilė, Ekvadoras, Bolivija ir Kolumbija, o Europoje ir Azijoje - baltasis gandras - jį šalį reprezentuojančiu paukščiu pasirinko Vokietija, Lietuva ir Armėnija.

Nacionalinių paukščių rinkimai

   Į pradžią

Tik prieš gerą dešimtmetį Lietuvos ornitologai šalies nacionaliniu paukščiu pasirinko baltąjį gandrą. Nacionalinio paukščio rinkimo klausimas buvo išspręstas gana paprastai - baltasis gandras yra neatskiriamas agrolandšafto paukštis, neretai įsikuriantis šalia žmonių gyvenamų vietų, tad nuo seno yra žmonių labai mylimas ir gerbiamas paukštis, laikomas laimės ir gerumo simboliu. Yra tikima, kad gandrai įsikuria tik šalia tų žmonių, kurie yra sąžiningi, nuoširdūs ir geraširdžiai, o piktavalių šie paukščiai nemėgsta, gali ir sodybą padegti.

Skirtingose pasaulio šalyse nacionalinių paukščių rinkimai vyksta skirtingais būdais. 1960 metų rudenį nacionalinio paukščio rinkimai Anglijoje buvo rengiami su laikraščio "The Times" pagalba - kurį laiko jo puslapiuose buvo spausdinami straipsniai apie pačius populiariausius šalies paukščius, kviečiama balsuoti už labiausiai patinkančius. Susumavus balsavimo rezultatus nacionaliniu paukščiu tapo liepsnelė. Tokiu pat būdu nacionalinis paukštis - juodasis strazdas - Švedijoje buvo išrinktas su laikraščio "Dagens Nyheter" pagalba, kuriame buvo spausdinami straipsniai apie kandidatuojančius paukščius. Estijoje buvo organizuota ornitologų ir kitų paukščiams neabejingų žmonių apklausa ir, susumavus rezultatus, svaria balsų persvara laimėjo šelmeninė kregždė, kuri 1962 m lapkritį buvo patvirtinta nacionaliniu Estijos paukščiu. Šį pasirinkimą lėmė tai, kad šelmeninė kregždė graži, žvali, linksma, drąsi ir greita, mėgsta apsigyventi žmonių kaimynystėje.

Kai kurių šalių apsisprendimus lėmė savotiški sutapimai. Mažytė valstybė Liuksemburgas savo nacionaliniu paukščiu pasirinko tokį pat mažylį - nykštuką. Kuba savo nacionaliniu paukščiu pasirinko tik šioje šalyje gyvenantį trogoną (arba tokororo, Priotelus temnurus), kurio plunksnų spalvinė gama yra tokia pati, kaip ir šalies vėliavos spalvos - raudona, mėlyna ir balta. Nepamiršta ir dar viena šio paukščio savybė - šių paukščių neįmanoma laikyti nelaisvėje: uždaryti į narvelį jie blaškosi ir daužosi į groteles kol miršta nuo sužeidimų ar bado. Pastarąją savybę Kubos valdžia neretai tapatina su savo šalies politine nepriklausomybe. Gruzijos nacionalinis paukštis - medžiojamasis fazanas (Phasanus colchicus) - siejamas su senovinės Kolchidės karalystės sostine, kurios vietoje šiuo metu yra Gruzijos vakaruose esantis miestas Poti (senovės laikais Phasis arba Fazis).

Kai kurios šalys savo nacionalinius paukščius išsirinko dar iki minėtosios Tarptautinės paukščių apsaugos tarybos 1960 metais priimtos rekomendacijos. Pirmuoju pasaulyje nacionaliniu paukščiu yra JAV išrinktas baltagalvis jūrinis erelis. Šis erelis JAV nacionaliniu simboliu laikomas jau nuo 1782 metų birželio 20 dienos, kai jo antspaudas atsirado ant jaunos nacijos didžiojo antspaudo. Tačiau oficialiai pripažintas buvo tik po šešių metų ir tik po ilgų politinių debatų. B. Franklinas, kuriam priklauso tokie nuopelnai, kaip JAV Nepriklausomybės deklaracijos ir JAV Konstitucijos sukūrimas, siūlė JAV nacionaliniu paukščiu paskelbti ... kalakutę. O gal ir kalakutą - deja, anglų kalboje vyriškajai ir moteriškajai giminei įvardinti nėra atskirų žodžių, o nuo seno gyvuoja tradicija per padėkos dieną kepti kalakutę... Bet sugrįžkime prie debatų. Franklino vadovaujama politikų grupė įrodinėjo, kad "baltagalviai ereliai (...) - žemos moralės paukštis, kaip ir tie žmonės, kurie gyvena žiaurumu ir plėšimais (...). Kalakutė (kalakutas) - kur kas labiau gerbiamas paukštis, o taip pat ir Amerikos senbuvis". Tiesą sakant, paskutinis argumentas, kad kalakutai yra tikri Amerikos senbuviai yra šiek tiek nesąžiningas, nes ne ką trumpiau šiame krašte gyvena ir baltagalviai jūriniai ereliai. O ir baltagalvių erelių moralė gana aušta - jie pasirenka partnerį vieną kartą visam gyvenimui. Deja, tikslai atkurti visų abiejų šalių argumentų prieš ir už kalakutus ar erelius jau neįmanoma. O debatus laimėjo erelio šalininkai ir 1789 metais D. Vašingtonui tapus pirmuoju JAV prezidentu baltagalvis jūrinis erelis buvo oficialiai paskelbtas ir patvirtintas JAV nacionaliniu paukščiu.

Antrasis pasaulyje nacionalinis paukštis yra nuo 1940 metų nacionaliniu Mianmaro (iki 1989 metų vadinosi Birma) simboliu patvirtintas birmos žaliasis povas (Pavo muticus spicifer). Trečiasis pasaulyje nacionalinis paukštis yra 1947 m. Japonijoje išrinktasis margasis fazanas (Phasianus colchicus versicolor). Japonijos gyventojų sąmonėje jau nuo seno įsitvirtinęs draudimas medžioti fazanus ir to priežasčių niekas jau nepamena. Užtai kiekvienas japonas žino, kad jei paliesi bent vieną paukštį - būsi prakeiktas amžiams.

Pasaulio šalių nacionalinių paukščių sąrašas

   Į pradžią
Šalis Nacionalinis paukštis Lotyniškas pavadinimas
Anguilaverkiantysis arba koralinis purplelisZenaida macroura
Antigua ir Barbadosaspuošnioji fregataFregata magnificens
Argentinarausvasis krosninukasFurnarius rufus
Armėnijabaltasis gandrasCiconia ciconia
AustralijaemuDromaius novaehollandiae
    Viktorijajuodgalvis medsiurbysLichenostomus melanops cassidix
Naujasis Pietų VelsaskukabaraDacelo novaeguineae
Kvinslendasaustralinė gervėGrus rubicunda
Pietų Australijabalnugarė šarkaGymnorhina hypoleuca
Vakarų Australijajuodoji gulbėCygnus atratus
Kanberos teritorijašalmianosis kakaduCallocephalon fimbriatum
Šiaurinė teritorijaaustralinis pleištauodegis erelisAquila audax
Austrijadidysis baltasis garnysEgretta alba
arba
šelmeninė kregždėHirundo rustica
Bahamairožinis flamingasPhoenicopterus ruber
Bangladešasšarkinė devynbalsėCopsychus saularis
Belgija pelėsakalisFalco tinnunculus
Belizasvaivorykštinis tukanasRamphastos sulfuratus
Bermudaibaltauodegis fajetonasPhaethon lepturus
BolivijakondorasVultur gryphus
Bonaire (Olandijos Antilai)rožinis flamingasPhoenicopterus ruber
Botsvanašakiauodegis žalvarnisCoracias caudate
Brazilijaauksinė aratingaAratinga guarouba
Britanijos Virginijos saloskoralinis purplelisZenaida macroura
Bulgarijadidysis einisOtis tarda
Čekoslovakija (buvusi)sakalas keleivisFalco peregrinus
ČilėkondorasVultur gryphus
Danijadirvinis vieversysAlauda arvensis
arba
gulbė nebylėCygnus olor
Didžioji BritanijaliepsnelėErithacus rubecula
Dominikos respublikapalminė kiauliukė (dulusas)Dulus dominicus
EkvadoraskondorasVultur gryphus
Estijašelmeninė kregždėHirundo rustica
Farerų salosjūršarkėHaematopus ostralegus
Filipinaifilipinis erelisPithecophaga jefferyi
Grenadagrenadinis purplelis (balandis leptotila)Leptotila wellsi
Gruzijamedžiojamasis fazanasPhasanus colchicus
Gvatemalagvatemalinis kvezalasPharomachus mocino
GuyanagoacinasOpisthocomus hoazin
Haitisispaninis trogonasPriotelus roseigaster
Havajaihavajinė berniklėBranta sandvicensis
Indijaindijinis povasPavo cristatus
Indonezijajaviškasis vanaginis erelisSpizaetus bartelsi
Irakaskalninis keklikasAlectoris chukar
Islandijamedžioklinis sakalasFalco rusticolus
Jamaikajuodgalvis kolibris (paukštis-daktaras)Trochilus polytmus
Japonijamargasis fazanasPhasianus colchicus versicolor
JAVbaltagalvis jūrinis erelisHaliaeetus leucocephala
Alabamaauksinis genysColaptes auratus
AliaskažvyrėLagopus lagopus
Arizonakaktusinė karetaitėCampylorhynchus brunneicapillus
Arkanzasasdaugiabalsis mėgdžiotojasMimus polyglottos
Kalifornijakaliforninė putpelėCalipepla Californica
Koloradasvieversinė startaCalamospiza melanocorys
Konektikutasstrazdas klajoklisTurdus migratorius
Kolumbijos apygardamiškinis strazdasHylocichla mustelina
Floridadaugiabalsis mėgdžiotojasMimus polyglottos
Džordžijarudoji pašaipaToxostoma rufum
Idahokalninė mėlyniji paukštė (salija)Sialia currucoides
Ilinojusraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Indianaraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Kanzasaspievinis trupialasSturnella neglecta
Kentukisraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Luizianarudasis pelikanasPelecanus occidentalis
Meinasjuodgalvė zylėParus atricapillus
Masačiusetsasjuodgalvė zylėParus atricapillus
Merilendasbaltimorės volungėIcterus galbula
Mičiganasstrazdas klajoklisTurdus migratorius
Minesotaledinis narasGavia immer
Misisipėdaugiabalsis mėgdžiotojasMimus polyglottos
Misūrisrytinis mėlynaisis paukštis (salija)Sialia sialis
Montanapievinis trupialasSturnella neglecta
Nebraskapievinis trupialasSturnella neglecta
Nevadakalninė mėlyniji paukštė (salija)Sialia currucoides
Naujasis Hempšyrasrausvoji sniegenaCarpodacus purpureus
Naujasis Džersisjuodgalvis (amerikinis) dagilisCarduelis tristis
Naujoji Meksikadidžioji (Kalifornijos) gegutė-pakelinukėGeococcyx californianus
Niujorkasrytinis mėlynaisis paukštis (salija)Sialia sialis
Šiaurės Karolinaraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Šiaurės Dakotapievinis trupialasSturnella neglecta
Ohajasraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Oklahomašakiauodegis tironas (musgaudis)Tyrannus forficatus
Oregonaspievinis trupialasSturnella neglecta
Pensilvanijajerubės rūšisBonasa umbellus
Pietų Karolinakarolinos karetaitėThryothorus ludovicianus
Pietų DakotafazanasPhasianus colchicus
Tenesisdaugiabalsis mėgdžiotojasMimus polyglottos
Teksasasdaugiabalsis mėgdžiotojasMimus polyglottos
Jutakaliforninis kirasLarus californicus
Vajomingaspievinis trupialasSturnella neglecta
Vašingtonasjuodgalvis (amerikinis) dagilisCarduelis tristis
Vermontasstrazdas vienišiusCatharus guttatus
Virdžinijaraudonasis kardinolasCardinalis cardinalis
Viskonsinasstrazdas klajoklisTurdus migratorius
Jordanija......Carpodacus synoicus
Kaimanų salosKaimanų papūga (amazonė)Amazona leucocephala
Kanadaledinis narasGavia immer
AlbertaVirgininis (amerikinis) apuokasBubo virginianus
Britanijos Kolumbijajuodgalvis stelerio kėkštasCyanocitta stelleri
Manitobalaplandinė pelėdaStrix nebulosa
Niūbrunsvikasjuodgalvė zylėParus atricapillus
NiūfaundlendasmormonasFratercula arctica
Šiaurės vakarų teritorijamedžioklinis sakalasFalco rusticolus
Naujoji ŠkotijažuvininkasPandion haliaetus
Nunavutastundrinė žvyrėLagopus mutus
Ontarijasledinis narasGavia immer
Princo Edvardo salažydrasis kėkštasCyanocitta cristata
Kvebekasbaltoji pelėdaNyctea scandiaca
JukonaskranklysCorvus corax
KolumbijakondorasVultur gryphus
Kosta Rikarudsvasis strazdasTurdus grayi
Kubatrogonas (arba tokororo)Priotelus temnurus
Latvijabaltoji kielėMotacilla alba
Liberijabarzdotasis bulbulis (pipirpaukštis)Pycnonotus barbatus
Lietuvabaltasis gandrasCiconia ciconia
LiuksemburgasnykštukasRegulus regulus
Maltamėlynasis akmeninis strazdasMoticola solidarius
Meksikakuoduotoji karakaraPolyborus plancus
Mianmaras (iki 1989 Birma)Birmos žaliasis povasPavo muticus spicifer
Monteseratasmonteseratinis trupialasIcterus oberi
Naujoji KaledonijakaguRhinochetos jubatus
Naujoji ZelandijakivisApteryx australis
Nepalashimalajinis fazanasTophophorus impejanus
Nigeriavainikuotoji gervėBalearica pavonina
Nikaragvamėlynantakis momotasEumomota superciliosa
Norvegijavandeninis strazdasCinclus cinclus
OlandijagirnovėPlatalea leucorodia
Pakistanaskalninis keklikasAlectoris chukar
PanamaharpijaHarpia harpyia
Papua Naujoji Gvinėjarojaus paukščių rūšisParadisaea raggiana
PARmėlyngurklėLuscinia svecica
Paragvajuspaukštis-varpelisProcnias nudicollis
Pietų Korėjajaponinė šarkaPica pica japonica
Prancūzijaraudonasis laukinis gaidys (gaidelis)Gallus gallus
Portugalijamėlynoji šarkaCyanopica cyanus
Puerto RikasPuerto Riko genysMelanerpes portoricensis
RumunijaRožinis pelikanasPelecanus onocrotalus
San Tomė ir Prinsipėjuodasis peslysMilvus migrans
SingapūrasKrimsono saulės paukštisAethopyga siparaja
Suomijagulbė giesmininkėCygnus cygnus
Šiaurės AirijajūršarkėHaematopus ostralegus
Šri Lankagaidžio rūšisGallus lajayettii
Švedijajuodasis strazdasTurdus merula
Tailandassiamo fazanasLophura diardi
Turkijabaltabruvis strazdasTurdus iliacus
Ugandarytinė vainikuotoji gervėBalearica regulorum
VenesuelatrupialasIcterus icterus
Vengrijadidysis einisOtis tarda
Vokietijabaltasis gandrasCiconia ciconia
Zambijaafrikinis jūrinis erelisHaliaeetus vocifer
Zimbabvėafrikinis jūrinis erelisHaliaeetus vocifer

Šis pasaulio šalių nacionalinių paukščių sąrašas gali būti nepilnas arba nevisiškai tikslus, bet mes ir nenorime jį pateikti kaip rimtą mokslinį dokumentą. Mums bus malonu, jei skaitydami šį straipsnį sužinosite daugiau apie paukščius ir su jais susijusias istorijas.

   Į pradžią