v0.67 GW

Acrocephalus dumetorum
[Passeriformes • Acrocephalidae]  (Clements)
LT Sodinė nendrinukė
EN Blyth's Reed Warbler arba Blyth's Reed-Warbler
DE Buschrohrsänger
RU Садовая камышевка
SE Busksångare
LV Krūmu ķauķis
FR Rousserolle des buissons
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 200-300

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Panašaus dydžio, kaip ir mažoji krakšlė, tik kiek lieknesnė, labiau smailėjančiu snapu ir kiek trumpesniais sparnais. Vidutinio dydžio, lieknas, netriukšmingas, bet labai judrus paukštis. Pilkšvai rudas viršus, pilkos spalvos apačia. Snapas tamsus, smailėjantis, aplink akis - baltos spalvos žiedelis, primenantis „akinius“. Išgaubta poza (galva ir uodega pakelti), dažnas uodegos judinimas, pilkos kojos padeda pažinti rūšį. Bent viena balso frazė yra išskirtinė.

Sunkiai atskiriama nuo mažosios krakšlės ir karklinės nendrinukės. Pagal dydį, laikyseną ir kūno sandarą panaši į tošinukę ir indinę nendrinukę. Kai kurie sodinės nendrinukės požymiai, nors ir nežymūs, verti atidesnio apžiūrėjimo: ilgesnis snapas, užbaigiantis nuožulnesnę kaktą; apvalūs sparnų galai; lieknesnė, nei panašios rūšys; snapo, galvos ir uodegos laikysena (pakelti), kiek primenanti devynbalses (mažosios krakšlės poza labiau horizontali, karklinė nendrinukė uodegą laiko nuleidusi); grakštesnės kojos trumpesniais nagais, nei mažosios krakšlės; dažnas uodegos krutinimas, kilnojimas ir išskleidimas. Maitinasi medžių ir krūmų lajos šonuose ir viršūnėse, peršoka į žemės augalus ar ant žemės, ką žymiai rečiau daro minėtos panašios rūšys. Skrendančios siluetas atskiriamas nuo kitų rūšių iš apvalių sparnų galų ir platesnės uodegos.

Buveinė

Nors randama karklynuose ir alksnynuose prie mažų upokšnių, nendrėse ir tankiose žolėse prie kanalų ir melioracinių griovių, dažniau pasirenka sausesnes vietas miškuose – lapuotynus prie upių, miškų lomas, apaugusias krūmais, avietynus drėgnose tankių eglynų laukymėse; tankius krūmus ar vėjo nulaužtų šakų raizgalynes sausuose pušynuose; sodus, apleistus parkus. Pagrindiniai reikalavimai buveinei - tankūs krūmų ar žolinės augalijos plotai netoli atvirų, gerai apšviestų vietų.

Panašios rūšys