v0.67 GW

Clanga pomarina arba Aquila pomarina
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Mažasis erelis rėksnys
EN Lesser Spotted Eagle
DE Schreiadler
RU Малый подорлик
SE Mindre skrikörn
LV Mazais ērglis
FR Aigle pomarin
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 900-1200

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Mažiausias Aquila erelis, penktadaliu lieknesnis ir trumpesniais už didįjį erelį rėksnį sparnais. ♀ kiek didesnė už ♂. Vidutinio dydžio, proporcingai sudėtas erelis, vidutiniškai išsikišančia galva, gana ilgais ir plačiais sparnais, vidutinio ilgio uodega. Apdaras vienspalvis, šviesesnis už didžiojo rėksnio. Blyškesnis kūnas ir sparnai gerame apšvietime kontrastuoja su tamsiomis plasnojamosiomis plunksnomis. Sparnų išorėje, riešo srityje, matomos beveik baltos dėmės ir balta U formos juosta antuodegyje, geriau matoma jauniklių apdare. Jauniklių išorinėje sparno pusėje matosi ir iš baltų taškų suformuota juosta. Kaip ir didžiojo rėksnio veidas plokščias, o akys žiūri į priekį, ne kaip kitų Aquila erelių.

Gana dažnas rudasis erelis, dažniausiai painiojamas su didžiuoju rėksniu. Kai kurių individų blogomis stebėjimo sąlygomis ar kai paukštis labai sudėvėtu apdaru identifikuoti beveik neįmanoma. Tiesa, didžiojo erelio rėksnio sparnai platesni, dėl to uodega atrodo daug trumpesnė, taipogi sparnų apačia tamsesnė už plasnojamąsias plunksnas (mažojo - atvirkščiai), tai ypač gerai matoma jaunų paukščių apdare; iš viršaus, didžiojo rėksnio sparnai ir plasnojamosios plunksnos atrodo vienspalviai tamsiai rudi. Tipiškas didysis rėksnys atrodo tamsesnis, snapas labiau kontrastuoja su tamsia galva. Sklando ir sklendžia sparnus laikydamas horizontaliai ar kiek nuleidęs riešus (abu rėksniai).

Buveinė

Peri tik vidutinio klimato juostose, dažniausiai drėgnose žemumose - miškuose ar giraitėse, apsuptose pelkėtų ar užliejamų pievų. Kai kuriuose regionuose apsigyvena aukštesnėse vietovėse ir sausesniuose miškuose.

Panašios rūšys