v0.67 GW

Bombycilla garrulus
[Passeriformes • Bombycillidae]  (Clements)
LT Paprastasis svirbelis arba Svirbelis
EN Bohemian Waxwing arba Waxwing
DE Seidenschwanz
RU Свиристель
SE Sidensvans
LV Zīdaste
FR Jaseur boréal
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++RR++++++
Apibūdinimas

Dydžiu ir forma panašus į varnėną. Vidutinio dydžio, rausvai rudas paukštis, su dideliu kuodu viršugalvyje. Stebint iš arti, matosi juoda dėmė po snapu (suaugusio), kontrastingas pilkas antuodegis, rudas pauodegys, balti ar geltoni dryželiai sparnuose, aiškiai matyti geltona plati juosta juodos uodegos pabaigoje. Jauniklių apdare antakis ir skruostų viršus blyškiai balti.

Iš arti nesupainiojamas. Svarbu pažymėti, kad priklausomai nuo apšvietimo ir fono spalvų, svirbelių apdaras labai varijuoja - siluetas gali atrodyti toks tamsus, kaip varnėno. Skrendantis siluetu ir elgesiu labai primena varnėną, tik trumpesniu snapu, pilnesne galva (dėl nuleisto kuodo), stambesniu kūnu, judesiai kiek lėtesni, ne taip greitai plasnoja, dažniau sklendžia ir sukiojasi; gali 'kyboti' vienoje vietoje. Sparnų mostai sukelia tarškantį garsą. Būreliai skraido kompaktiškai, tuo irgi primindami varnėnus. Vikrus medžių ir krūmų lajoje, maitindamasis ir savo eisena labiau primena didelę zylę ar kryžiasnapį. Maitinantis ant žemės, eisena šuoliuojanti ar krypuojanti. Dažnai labai jaukus ir 'tingus'.

Buveinė

Išplitęs iki subarkties, gyvena tankioje taigoje, aukštose eglėse ar pušyse, kartais su beržų priemaiša. Dažniausiai randamas žemumose ir lygumų miškuose. Veisimosi metu labai mėgsta senų, apkerpėjusių spygliuočių miškus; randamas tankaus miško viduryje ir pakraščiuose prie pelkių. Rudenį klajoja, ieškodamas uogų, dažnai neapsisprendžia - ar žiemai ieškoti maisto gimtose vietose, ar skristi į atviresnes vietas ieškoti alternatyvaus maisto - šermukšnių sėklų, erškėtrožių, kitų, soduose augančių, vaisių ir uogų. Žiemą matomi pakelėse, parkuose, soduose, krūmų juostose ir kitur, kur tik randa uogų, nesibaido žmonių kaimynystės ir dažnai išskrenda iš spygliuočių miškų.

Panašios rūšys