v0.67 GW

Branta leucopsis
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Baltaskruostė berniklė
EN Barnacle Goose
DE Weißwangengans
RU Белощёкая казарка
SE Vitkindad gås
LV Baltvaigu zoss
FR Bernache nonnette
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRR
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio žąsis gana ilgu kaklu ir trumpu, mažu snapu. Gelsvas veidas smarkiai kontrastuoja su juodu viršugalviu, kaklu ir krūtine. Melsvai pilka mantija ir sparno šonai ruožuoti juodomis ir, siauresnėmis, baltomis linijomis; šonai juostuoti rudai pilkomis linijomis; antuodegis ir pauodegys balti; plasnojamosios plunksnos ir uodega juodos. Snapas ir kojos juodos.

Baltu veidu skiriasi nuo kitų juodų žąsų. Mažesnė paprastoji berniklė turi tik juostelę kaklo šone, o viršus nejuostuotas. Dažniausiai didesnės kanadinės berniklės pagurklis baltas, nors ir tęsiasi iki ausies srities, bet veidas juodas, o juoda spalva baigiasi ties kaklo pagrindu.

Skrenda panašiai, kaip kitos žąsys, nors sparnai atrodo kiek smailesni. Būriuose barasi labiau, nei kitos žąsys; būriai triukšmingi, girdisi tarsi šunų viauksėjimas.

Buveinė

Kitaip nei paprastoji berniklė, perinti toli šiaurėje, dažnai apsigyvena stačiose uolose fiorduose, stačiuose mažų salelių ar rifų šlaituose. Labiau vandenyninė rūšis, nei žemyninė. Nepasiekiamose vietose perinti, maitintis turi skristi į lygumas pakrantėse, gausiai žolėmis apaugusias pievas ir laukus netoli upių ar ežerų. Žiemą Špicbergeno ir Naujosios Žemės populiacijos apsistoja žemyne užliejamose pievose, dideliuose ežeruose. Maitinasi ganyklose ir nupjautoje ražienoje.

Panašios rūšys