v0.67 GW

Bucephala clangula
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Paprastoji klykuolė arba Klykuolė arba Nira
EN Common Goldeneye arba Goldeneye
DE Schellente
RU Гоголь arba Обыкновенный гоголь
SE Knipa
LV Gaigala
FR Garrot à œil d’or
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1500-2000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR+++++++++++++++RRRR
Apibūdinimas

♂ didesnis už ♀. Vidutinio dydžio, kresna antis, aukštu viršugalviu 'trikampe' galva ir trumpu snapu.

♂ ryškiai juodas viršuje ir baltas apačioje, juoda galva su žaliu blizgesiu, ryškia apvalia dėme tarp juodo snapo ir geltonos akies, sudėti sparnai balti su juodais dryžiais. ♀ šokolado rudumo galva, baltu žiedu aplink kaklą, melsvai pilku dėmėtu viršumi, juodu antuodegiu, pilkai ruda uodega, baltu pilvu. Skrydžio metu juoduose sparnuose matoma balta stačiakampė dėmė.

♂ išsiskiria galvos forma, baltai juodu apdaru ir balta apvalia dėme prie snapo, ♀ - šokolado ir pilkos spalvos deriniu, baltu žiedu aplink kaklą.

Aktyvi ir nepailstanti, greitai iššoka iš vandens, dažniausiai skrenda gana neaukštai. Sparnų mostai labai greiti; skrendant girdimas jų 'dainuojantis' švilpesys (garsiausias - suaugusio ♂). Skrydžio metu atrodo didele galva ir trumpu kaklu.

Buveinė

Peri aukštų ir brandžių medžių miškuose (uoksuose) arti ežerų, tvenkinių ir upių, kuriose yra pakankamai daug maisto. Vandens telkiniai neturi būti nei per daug gilūs, nei visiškai seklūs, bet jie dažniausiai būna didesni ir juose yra dideli šaltesnio vandens plotai, kuriuose neauga vandens augalai ir jie nors perėjimo metu turi būti neužšalę. Tokios buveinės yra vidutinio klimato juostoje, stepėse (pietuose), miškingos tundros regionuose ir arktinės zonos kalnuotose vietovėse (šiaurėje). Dažniausiai apsigyvena spygliuočių miškuose. Migracijos metu leidžiasi į visokius vandens telkinius - stovinčio ir tekančio vandens, natūralius ar dirbtinės kilmės, sūraus ar gėlo vandens. Žiemą tampa ne tokios bendruomeniškos ir labiau prisitaikę išgyventi po vieną nei daugumas panašių rūšių; gyvena prie gėlo ar sūraus vandens telkinių, nors juntama, kad labiau linkusi apsigyventi jūrų įlankose ir seklumose, taip pat - prie nuotėkų kanalų.

Panašios rūšys

Nuorodų nėra.