v0.67 GW

Acrocephalus palustris
[Passeriformes • Acrocephalidae]  (Clements)
LT Karklinė nendrinukė
EN Marsh Warbler
DE Sumpfrohrsänger
RU Болотная камышевка
SE Kärrsångare
LV Purva ķauķis
FR Rousserolle verderolle
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100000-150000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++
Apibūdinimas

Panašaus dydžio, kaip ir sodinė nendrinukė ar mažoji krakšlė, kiek trumpesniu snapu, ilgesniais sparnais ir apvalesniu kūnu. Vidutinio dydžio devynbalsė, kriaušės formos snapu ir santykinai ilgais sparnais. Apdaro spalva varijuoja nuo alyvuogių žalsvumo iki pilkšvai rudos, viršutinė dalis mažai dėmėta, išskyrus apvadą apie akis, pilkšvą antakį; apatinė kūno dalis gelsva ar kreminė, gerklė – šviesi, kontrastuojanti su krūtine ar šonais. Kojos blyškios, šviesaus atspalvio.

Beveik neatskiriama nuo mažosios krakšlės. Geriausiai atpažįstama iš elgsenos, kai mažiau kreipiamas dėmesys į aprangos detales. Iš nedryžuotų Acrocephalus karklinė nendrinukė yra apvaliausia, sunkiausia, turi ilgiausius sparnus; trumpoku, plačiu pagrindu snapu; apvalesne galva, nei mažosios krakšlės ar sodinės nendrinukės (dėl to snapas atrodo dar trumpesnis); pastebimai pilnesniu smakru ir gerkle (dėl to galva atrodo apvalesnė); ilgesni sparnai (sudėti "užlipa" gerokai ant antuodegio); kriaušės formos kūnas (dėl to atrodo, kad svorio centras yra žemiau, nei lyginamų rūšių); ilgi pauodegio apdangalai (apačioje dengia ¾ uodegos). Ne tokia energinga, kaip mažoji krakšlė, tupi ir juda stačiau, uodega dažniausiai nuleista, lėtesnė. Kaip ir sodinės nendrinukės (bet labai retai mažosios krakšlės), aptinkama tankiuose medžiuose, krūmuose, aukštose žolėse; žymiai aukščiau, nei mėgsta būti mažosios krakšlės.

Buveinė

Mėgsta drėgnesnes ir tankesnes vietoves, nei sodinė nendrinukė, bet retai pasirenka augalus, augančius iš vandens. Renkasi tankias, susipynusias ir pakankamai aukštas žoles (labiausiai – dilgėles), žilvičius, gluosnius, erškėtrožes, alksnius, kitas aukštesnes žoles ar krūmus, kurie gali būti užstoti aukštesnių medžių ar krūmų. Tokia augmenija charakteringa užliejamiems plotams, dažnai su nendrių priemaiša. Neatsisako ir plotų, kuriuose žmogus vykdė veiklą: žvyro karjerų, sausinimo kanalų, ariamų laukų pakraščių, kur javai susimaišo su pelkiniais augalais; ribų, kur pelkės pereina į sausesnes zonas.

Panašios rūšys