v0.67 GW

Calidris alba
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Paprastasis smiltinukas arba Smiltinukas
EN Sanderling
DE Sanderling
RU Песчанка
SE Sandlöpare
LV Gaišais šņibītis
FR Bécasseau sanderling
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++
Apibūdinimas

Kiek didesnis už mažiausius juodakrūčius bėgikus, bet didesnis už islandinį bėgiką; santykinai ilgesnėmis už šių rūšių kojomis. Trumpu snapu, greitai laksto; energingas pakrančių bėgikas balta apačia, kiek pamargintu apdaru. Vasarą apdaras viršuje ryškiai rudas, rūdžių spalvos, paraižytas juoda ir balta spalvomis, žieminis apdaras šviesiai pilkas, atrodo žymiai baltesnis už giminingas rūšis. Jauniklių apdaras viršuje blyškiai pilkas, pamargintas juodai. Žieminiu apdaru ant peties yra neryški tamsesnė dėmė, kurios neturi giminingos rūšys, bet panašią turi plaukikai. Skrydžio metu matoma ryški juosta sparne, baltais šonais, juodu centru uodega.

Labai ryškus, energingas paukštis, apdaro blyškumu skiriasi nuo kitų giminingų rūšių (artimiausias pagal apdaro šviesumą - juodakojis kirlikas). Galima sumaišyti tik su skrendančiu plokščiasnapiu plaukiku ne veisimosi apdaru. Skrenda lengvai ir greitai (dėl rašto sparnai tarsi mirga). Eisena įdomiausia iš visų Calidris: strimgalviais lekia smėliu ištiesęs kaklą į priekį, iškėlęs uodegą, kojų neįmanoma įžiūrėti; staigiai sustoja, tūpteli pirmyn ar į šoną, pasirenka maisto, o po to vėl staigiai šauna į priekį. Besiilsintys būreliuose susirenka arti vienas kito.

Buveinė

Peri trumpos arktinės vasaros metu toli šiaurėje - salose, pusiasaliuose ir pakrančių tundroje. Kaip ir islandinis bėgikas, yra labai atsparus šalčiui ir gyvena šiauriausioje užpoliarės tundroje, kur liepos mėnesio vidutinė temperatūra yra 5°C ir vėsiau, o metinė kritulių norma yra mažiau 250 mm. Buveinė gali būti toliau nuo jūros ir aukščiau (daugiau nei 800 m virš jūros lygio), nelabai svarbu ir jos dydis, bet labai mėgsta sausas akmenines vietas su molio priemaiša, kur vietomis auga purpurinės uolaskėlės, samanos, kerpės. Po perėjimo dažnai perskrenda į smėlėtus pajūrius, kur gali maitintis, sekdamas atsitraukiančias bangas ir išvengdamas atsiritančių. Ypač gerai jaučiasi didelėmis bangomis skalaujamose smulkaus smėlio pakrantėse prie vandenyno. Nedažnai atklysta prie dumblinų įlankų ir tik atsitiktinai atsiduria prie žemyno vidaus vandens telkinių.

Panašios rūšys