v0.67 GW

Calidris alpina
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Juodakrūtis bėgikas arba Baltanugaris bėgikas
EN Dunlin
DE Alpenstrandläufer
RU Чернозобик
SE Kärrsnäppa
LV Parastais šņibītis
FR Bécasseau variable
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 25-30

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Labai skirtingų dydžių: kai kurie tik vos didesni už didžiausius mažuosius bėgikus, kiti - beveik lenktasnapio bėgiko dydžio. Taip pat skiriasi ir struktūra: mažesni individai dažnai trumpomis kojomis ir trumpais, beveik tiesiais snapais, didesni - ilgomis kojomis ir ilgais lenktais snapais. Mažas, dažniausiai apvaliais pečiais ar trumpu kaklu, dažniausiai lenktu snapo galu, gana kresnu kūnu, vidutinio ilgio kojomis. Apdaru skiriasi nuo kitų mažųjų tilvikų: raudono atspalvio viršugalviu ir nugara, ryškiai dryžuota krūtine ir juoda dėme ant pilvo, aiškiai matoma paukščiui būnant ant žemės ar skrendant. Žiemos apdaras blyškus: rusvai pilku viršumi ir krūtine, balta apačia. Jauniklių apdaras rusvai pilkas viršuje ir baltas apačioje, ruožuota krūtine, šonais. Antakis neryškus (išskyrus šiaurinių porūšių veisimosi apdaru). Skrydžio metu aiškiai matyti balta juosta sparne, juoda juosta, įrėminta baltais plėmais, uodegos centre.

Veisimosi apdaru nesupainiojamas, bet rudenį, stebint žiemos apdaru ar pirmamečius paukščius, galima supainioti su kitais Calidris atstovais, dažniausiai - lenktasnapiu bėgiku.

Buveinė

Peri paplitęs plačiau nei giminingos rūšys - nuo Arkties vandenyno salų, žemyno tolimoje šiaurėje, iki vidutinio klimato juostos. Tiesa, buveinę visur renkasi panašią. Vengia sausos akmenuotos dirvos ar uolų, apaugusių aukšta žole ar krūmynais vietų. Labiau patinka drėgnos pelkėtos vietos, kuriose yra daug nedidelių tvenkinukų, balų ar kitų stovinčio arba tekančio vandens telkinių. Kai kuriose vietose peri kartu su dirviniais sėjikais. Mėgsta gyventi pakrantėse, ypač vėlai vasarą, sūraus vandens įlankų pakraščius, smėlėtus ir žvyruotus krantus, užliejamas pievas prie didesnių upių. Gyvenamoje vietoje būtinai turi būti paviršinio vandens, plotai, neapaugę augalais ar apaugę tik neaukšta žole, samanomis.

Po perėjimo persikelia į plačius paplūdimius prie jūrų, ypač ten, kur yra jūros užliejamos dumblėtos seklumos, bet pasirodo ir prie užtvankų, upių, ir kitų gėlo vandens telkinių, nuotekų valymo stočių.

Panašios rūšys