v0.67 GW

Calidris canutus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Islandinis bėgikas
EN Red Knot arba Knot
DE Knutt
RU Исландский песочник
SE Kustsnäppa
LV Lielais šņibītis
FR Bécasseau maubèche
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Didžiausias iš Calidris; ketvirčiu ilgesnis ir stambesnis už juodakrūtį bėgiką ir smiltinuką, santykinai trumpesnėmis kojomis. Tvirtas, trumpasnapis, gana kresnas, kartu ir ilgu kūnu. Vasarą apdaras apšlakstytas juodomis ir baltomis dėmelėmis viršuje, apačia blyškaus plytų raudonumo. Žiemos ir jauniklių apdaras pilkas, balta spalva veide ir apačioje ne tokia ryški, kaip giminingų rūšių. Skrydžio metu matoma blyški sparno juosta, blyškiai pamargintas antuodegis (ne baltas, be tamsios juostos centre), vienodai pilka uodega.

Nesupainiojamas mažesnių giminingų rūšių būryje. Vieniši paukščiai neįprastose buveinėse gali nustebinti, bet supainioti juos sunku. Skrenda panašiai, kaip giminingos rūšys. Dydžiu ir lėtesniu plasnojimu gali priminti Pluvialis sėjikus. Būriai ore išdarinėja įspūdingus manevrus. Maitinasi lėčiau ir metodiškiau už mažesnius bėgikus, vaikšto nuleidęs galvą.

Buveinė

Peri toli Arktyje, dažniausiai iškyšuliuose ir didelėse salose šiauriau žemyno pakrantės. Grenlandijoje gyvena ant akmeninių plikų plokštumų, šalčio suaižytų uolų ar ledynų žvyro - dažniausiai netoli, bet ne pakrantėse. Salose, esančiose šiauriau 81° platumos, peri buveinėse nuo pelkėtų šlaitų ir plokščių kalvų viršūnių iki sausos, molingos ir kalvotos tundros. Vėlyvos šiaurinės vasaros metu staigiai išskrenda iš perėjimo vietų ir apsigyvena pajūriuose ir žiemoja dumblinose, smėlėtose ar žvyruotose pakrantėse. Potvynių metu atsitraukia iki apaugusių augalais plotų, kai kuriose vietose priverčiami gana glaustai ten susispausti.

Panašios rūšys