v0.67 GW

Calidris maritima
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Jūrinis bėgikas
EN Purple Sandpiper
DE Meerstrandläufer
RU Морской песочник
SE Skärsnäppa
LV Jūras šņibītis
FR Bécasseau violet
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRR
Apibūdinimas

Dydis tarp juodakrūčio ir islandinio bėgikų, ne ilgesnis už pastarąjį, tik kiek apkūnesnis. Kompaktiškas, gana didele galva, ilgoku snapu ir trumpokomis kojomis. Ant žemės apdaras atrodo tamsus ir pastebimai vienspalvis; skrydžio metu geriau matosi plati tamsi uodega šviesiais šonais, tamsiu centru, nei neryškiai pažymėti sparnai. Rusvi atspalviai matyti vasaros apdare. Kojos ir snapo pagrindas gelsvi.

Skrendantį supainioti sunku; nė vienas kitas Calidris neatrodo toks tamsus. Gana lengva atskirti ir ant žemės, tačiau į juos gali būti panašūs kai kurie jauni juodakrūčiai bėgikai labiau pamarginta apačia. Skiriasi galvos raštu (jūrinio bėgiko - beveik vienspalviai) ir kojų bei snapo spalva. Skrenda greitai, dažniausiai tiesiai ir neaukštai; ne taip laisvai ir veržliai, kaip artimos giminingos rūšys; besileidžiantys paukščiai iš pradžių pasklendžia pilnai ištiesę sparnus, kilsteli ir nukrenta žemyn, greitai plasnodami. Eisena kiek bindzenanti lygiu paviršiumi, aiškiai vikri ir pasitikinti - ant uolų ir akmenų; šoka ar skristeli į viršų, pasitikdamas bangas. Plaukia gerai ir tai daro noriau už giminingas rūšis.

Buveinė

Labiau nei artimiausios rūšys linkę gyventi akmenuotose pakrantėse - perėjimo metu dažnai, o ne perėjimo metu beveik visuomet. Peri tolimose Arkties vandenyno salose, subarktinėje tundroje ir šiaurinių miškų pakraščiuose; žiemą piečiau pasitraukia tik tiek, kad apsaugotų visą populiaciją nuo ledo ir sniego. Peri aukštesnėse vietose, Norvegijoje ir Švedijoje - aukščiau 1000 m. Linkęs įsikurti netoli įšalo ar sušalusios žemės ribos.

Po perėjimo dažniausiai būna uolėtose salelėse, iškyšuliuose, kitose vietose, kurias aptaško besiritančios bangos ar siekia potvyniai. Dirbtinės kilmės objektai - bangolaužiai, molai, prieplaukos, dambos - irgi mėgiami, net jei yra toliau nuo natūralių buveinių.

Panašios rūšys