v0.67 GW

Calidris melanotos
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Raibakrūtis bėgikas arba Rusvabruvis bėgikas
EN Pectoral Sandpiper
DE Graubrust-Strandläufer
RU Дутыш
SE Tuvsnäppa
LV Tundras šņibītis
FR Bécasseau à poitrine cendrée
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RR
Apibūdinimas

♂ maždaug gaiduko ♀ dydžio; ♀ truputį stambesnė ir ilgesniais sparnais už didesniuosius juodakrūčio bėgiko porūšius, beveik kaip lenktasnapio bėgiko. Vidutinio dydžio, gana vertikalios laikysenos bėgikas tiesiu, smailėjančiu snapu, maža galva, pailgintomis centrinėmis uodegos plunksnomis, kartais matomomis paukščiui skrendant. Gili krūtinės juosta šviesiai rusva, tamsiau pamarginta plonomis juostelėmis ir gerai kontrastuoja su balta apačia (nors šio skiriamojo bruožo kartais neturi pavieniai jaunikliai). Galva ir viršutinė apdaro dalis ryškiai išmarginta, plunksnų centrinė dalis tamsi, o kraštai - šviesiau apvesti. Skrendančio gerai matosi antuodegio ir uodegos raštas, beveik juodu centru ir tamsiu puslankiu pažymėtas uodegos galas (panašiai, kaip gaiduko). Sparnuose nesimato ryškios linijos. Sprukdamas lekia netvarkingai, kaip perkūno oželis. Kojos žalsvai geltonos.

Galima supainioti nebent su Lietuvoje negyvenančiu smailiauodegiu bėgiku. Visi kiti Calidris ruožuotomis krūtinėmis (bet kuriuo apdaru), turi specifinių skiriamųjų bruožų; nė vienas kitas bėgikas nėra toks panašus į gaiduką. Skrenda įvairiai: pabaidytas - pavingiuoja, vėliau skrenda tiesiau, vis didindamas greitį; migracijos metu ir skrisdamas į maitinimosi vietą plasnoja nestipriai ir saikingai, labai primindamas gaiduko polėkį.

Buveinė

Peri tundroje, subarkties zonose - kaip nykštukinis ir teminko bėgikas, bet ir šiauriau arktinėse zonose, dažniausiai neperžengiant pietinės tundros ribos. Žiemos mėnesiais gyvena pelkėtose ar drėgnose vietose.

Panašios rūšys