v0.67 GW

Calidris minuta
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Mažasis bėgikas
EN Little Stint
DE Zwergstrandläufer
RU Кулик-воробей
SE Småsnäppa
LV Trulītis
FR Bécasseau minute
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++
Apibūdinimas

Penktadaliu mažesnis už mažuosius juodakrūčio bėgiko porūšius; galva ir kūno priekis panašaus dydžio, kaip Teminko bėgiko, tik sparnai trumpesni. Mažas bėgikas trumpu ir tiesiu snapu, kompaktišku siluetu, lengvas ir labai energingas. Suaugusio veisimosi apdaras rudas, besidėvint - gelsvėja; tamsiai rudu suglausto sparno centru, šviesiai rudai dėmėtais sparnų kraštais. Kai kurių individų 'apykaklė' pilnai raudonai ruda, daugumos - ji tik ant kaklo šonų (šių žymių nėra ant kūno šonų). Smakras, gerklė ir apačia žemiau krūtinės balti. Skrydžio metu, balta juostelė izoliuojama tamsių sparnų ir juodai rudų plasnojamųjų plunksnų (labiau pastebima nei pilkesnio apdaro bėgikų sparnuose). Žiemos apdaras viršuje tampa pilkas, plunksnos dažniausiai atrodo taškuotos ar stambiai raštuotos. Galva tampa blyški, kakta ir antakis šviesesni, kiek tamsesnė prie snapo ir ausų; viršugalvio tamsintas plotas mažesnis už giminingų rūšių. Jauniklių galvos raštas kiek kitoks - šviesus antakis išsišakojęs, likusi apdaro dalis labai raštuota, su V formos baltomis juostomis mantijos šonuose, šviesiomis linijomis apie mentis, (daugumos) krūtinė ankstyvą rudenį pažymėta rusva juosta. Viršaus spalvinimas skiriasi: dažniausiai kaštoninio rudumo viršuje, sparnai rudi, pamarginti, bet apie dešimtadalis paukščių būna aiškiai pilkesni, o keletas - aiškiai tamsiau rudi; ilgiau stebint, visų - matosi baltos juostelės nugaroje. Snapas juodas, gana trumpas, beveik tiesus, aiškiau nulenktas žemyn tik prie pat galo. Kojos beveik juodos, kartais - tamsiai žalios (vieną kartą stebėtas ir geltonkojis).

Skrenda lengvai ir laisvai, greitai pakyla, greitai plasnoja sprukdamas ar sukdamasis, plazdena leisdamasis. Pabaidytas stačiai į viršų nekyla. Laikysena kompaktiška, maža galva dažniausiai laikoma arti apvalių pečių. Triukšmingi; būriuose šūkauja ir skrisdami, ir besimaitindami.

Buveinė

Peri tolimose arktinėse zonose, pakrančių ir salų tundroje, paplitęs ir ne tokiose šaltose vietovėse kaip smiltinukas. Dažniausiai peri jūros lygyje, bet Laplandijoje pakyla ir į 1000 m aukštį. Migracijos metu sustoja prie laikinų vandens telkinukų; pakrantėse dažnai ieško užutėkių, uždarų įlankų, mėgsta minkšto dumblo vietas, o į vandenį įbrenda daug rečiau už juodakrūtį bėgiką. Žiemą dažniausiai gyvena jūrų pakrantėse ir mėgsta ramesnes vietas nei renkasi giminingos rūšys. Ne taip dažnai kaip teminko bėgikas sustoja prie uždarų tvenkinukų ir dumblo sankaupų.

Panašios rūšys