v0.67 GW

Calidris temminckii
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Teminko bėgikas arba Pelēkais trulītis
EN Temminck's Stint
DE Temminckstrandläufer
RU Белохвостый песочник
SE Mosnäppa
LV Temminka šņibītis
FR Bécasseau de Temminck
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++
Apibūdinimas

Ne didesnis, bet ilgesnis už mažąjį bėgiką. Mažas, plonu snapu, lieknas bėgikas, nuo mažojo bėgiko skiriasi ilgesniais sudėtais sparnais (uždengia uodegą ant žemės) ir trumpesnėmis kojomis. Apdaras gana blankus ir vienodas, padūmavusia krūtine, primenančia krantinio tilviko, siauru ir trumpu ruoželiu ant sparno, pranykstančiu ant sparno galo. Uodegos ir antuodegio raštas unikalus tarp Calidris; balti uodegos ir antuodegio šonai ir tamsus, beveik juodas antuodegio ir uodegos centras. Pabaidytas šauna tiesiai į viršų.

Gana lengva identifikuoti. Aiškiai išsiskiria antuodegio ir uodegos raštas, gana blyškus apdaras ir trumpos šviesios kojos. Skrenda panašiai, kaip mažasis bėgikas, bet sparnai ir uodega atrodo ilgesni. Eisena irgi panaši į mažojo bėgiko, tik trumpesnės kojos dar labiau sustiprina 'pelės' išvaizdą; rečiau greitai laksto. Ne toks aktyvus, kaip mažasis bėgikas; besimaitindamas, maistą nuo žemės renka kruopščiau. Ne toks, kaip mažasis bėgikas, bendruomeniškas. Kai kurios balso frazės panašios į mažojo bėgiko.

Buveinė

Arktiniuose kraštuose perintis paukštis, bet vengia labai atšiaurių sąlygų ir atvirų pakrančių, gyvena subarkties zonose ir derlingesnėse šiaurinėse zonose. Dažniausiai apsigyvena prie jūros įdaubų, fiorduose, deltose ar prie upelių, bet kartais įsikuria ir aukštesnėse vietose - iki 1200 m giliau sausumoje. Bando perėti ir vidutinio klimato kraštuose.

Ne kaip giminingos rūšys, migravimo metu ir žiemą apsigyvena panašiose vietose - sausumos gilumoje, sustoja prie įvairiose vietose, prie vidinių vandens telkinių - užliejamuose ir drėkinamuose laukuose, prie nutekamųjų kanalų, daugiau ar mažiau žolėmis apaugusiuose drėgnuose laukuose. Jūrų pakrantėse stengiasi aplenkti smėlėtas ir atviras pakrantes, labiau patinka dumblinos pakrantės, įlankos ar sūraus vandens pelkės.

Panašios rūšys