v0.67 GW

Caprimulgus europaeus
[Caprimulgiformes • Caprimulgidae]  (Clements)
LT Europinis lėlys arba Lėlys
EN Eurasian Nightjar arba Nightjar arba European Nightjar
DE Nachtschwalbe arba Ziegenmelker
RU Козодой arba Обыкновенный козодой
SE Nattskärra
LV Vakarlēpis
FR Engoulevent d’Europe
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 4000-6000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu panašus į startsakalio ♂. Naktinis vabzdžialesis, panašus į mažą sakalą ar gegutę, skrydžiu primena didesnius audrašauklius. Didele galva, snapas vos matomas. Iš toliau, apdaras atrodo margai pilkai rudas, be ypatingų žymių, išskyrus ♂ taškelius uodegoje ir sparne. Iš arčiau, apdaras itin painiai išmargintas daugybe smulkių juostelių apačioje, dėmėmis ir šlakais viršuje; labiausiai išsiskiria baltos dėmės pagurklyje ir pilkai baltos dėmelės pečiuose. Galima stebėti besimaitinantį ore prietemoje, dažnai matomas automobilio šviesoms apšvietus betupinčio ant miško keliukų akis (raudonai rudos), kai jis pakyla nuo kelio ir nuskrenda.

Lėlius stebėti sunku, nes net dienos šviesoje dėl savo apdaro ypatumų jie gerai maskuojasi aplinkoje, per daug nesislėpdami.

Buveinė

Pietuose gyvena stepėse, Viduržemio jūros regionuose, pusdykumėse, dažnai apsigyvena vidutinio klimato juostose - iki šiaurinių miškų. Pastaraisiais metais dėl nenustatytų priežasčių populiacija šiauriniuose paplitimo arealo pakraščiuose smarkiai mažėja. Dažniausiai vengia kalnų, didelių miškų ir daugumos vietų, kuriose auga aukšta, tanki augalija - grūdų laukų, nendrynų ir pievų, apaugusių aukšta žole. Apsigyvena sausose, atvirose vietose - retuose pušynuose, tuopų, beržų ar neaukštų ąžuolų giraitėse, apaugusiose viržiais kirtimuose spygliuočių ar mišriuose miškuose, gaisravietėse, saulėtose pamiškių laukymėse, stepių miškeliuose, pusdykumėse. Žiemodamas Afrikoje renkasi įvairias vietas - atviras vietas amžinai žaliuojančiame miške, akacijomis apaugusias stepes.

Panašios rūšys