v0.67 GW

Motacilla citreola
[Passeriformes • Motacillidae]  (Clements)
LT Geltongalvė kielė
EN Citrine Wagtail
DE Zitronenstelze
RU Желтоголовая трясогузка
SE Citronärla
LV Citroncielava
FR Bergeronnette citrine
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50-100

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnė už geltonąją kielę, kiek ilgesne uodega. Pastoviausios apdaro žymės yra tamsiai pilkas viršus, ryškūs balti skersiniai du sparno brūkšniai ir balti ruožai link sparno pabaigos. Veisimosi apdaru ♂ galva ir apačia geltonos spalvos; ryškus kontrastas tarp sprando juodumo ir galvos geltonumo (žiemos apdaru šito nėra). ♀ primena geltonąją kielę; jos papilvė dažnai nebūna geltonos spalvos (jauniklių - visuomet nebūna), bet nesubrendę ir ♀ turi pastebimus pilkus šonus. Atskirti pirmamečius jauniklius nuo pilkesniu apdaru esančių geltonųjų kielių labai sunku; tai galima padaryti tik iš arti apžiūrint galvos raštą. Geltongalvės kielės jauniklio antakis gilus ir baltas (dažnai su rusvu atspalviu priekyje ir link pakaušio) ir apgaubia ausį pilkšva spalva. Ne visada tai galioja hibridams.

Svarbu atidžiai apžiūrėti formą, elgesį, įsiklausyt į balsą, kai geltongalvė kielė kelia įtarimų. Skrendančios siluetas tvirtesnis nei geltonosios, kiek ilgesne uodega. Skrenda galingiau, be tokių kaip geltonosios kielės staigių kritimų. Eisena, laikysena, stebėjimas ir maitinimasis labiau panašūs į geltonosios, nei į baltosios kielės.

Buveinė

Dažnai gyvena labai drėgnose vietose; upių slėniuose esančiuose durpingose kalvotose pelkutėse ar apaugusiose žemais krūmokšniais pelkėtose lygumose. Žiemą šiltesniuose kraštuose dažna pelkėse, tvenkinių pakrantėse, ryžių laukuose, prie upių, kanalų, užliejamuose plotuose, nendrynuose - vietose arti vandens.

Panašios rūšys