v0.67 GW

Cepphus grylle
[Charadriiformes • Alcidae]  (Clements)
LT Paprastoji taistė arba Taistė
EN Black Guillemot
DE Gryllteiste
RU Чистик
SE Tobisgrissla
LV Melnais alks
FR Guillemot à miroir
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Penktadaliu mažesnė už laibasnapį narūnėlį. Vidutinio dydžio alka, santykinai mažu, plonu snapu, apvalia galva, statinaitės formos kūnu, ovaliais sparnais, labai besiskiriančiu vasaros ir žiemos apdaru. Visuomet ant sparno matoma balta ovali dėmė; apdaras vienodai rudai-juodas veisimosi metu, juosvai margintas baltas žiemos ir jauniklių apdaras. Kojos šviesiai raudonos.

Nesupainiojama. Kitos alkos yra visos juodos, nė vienos sparne nėra didelių baltų dėmių. Iš toliau, paukščiai ne veisimosi apdaru panašūs į mažus kragus ar net mažojo dančiasnapio ♂♂, bet galima atpažinti iš ovalių sparnų, nedidelės galvos, apvaloko kūno silueto; plasnojimas atrodo stipresnis dėl matomų baltų dėmių abejose sparno pusėse.

Buveinė

Gyvena nuo 88° šiaurės platumos, poliarinio ledo zonų iki arktinių, subarktinių ir šiaurės pakrančių - siaurame pakrančių ruože, prie sąsiaurių, fiordų. Maitinasi prie atitirpusių ledo lyčių ir patižusio ledo properšose. Gyvena tik prie jūrų, išskyrus kelias perėjimo vietas archipelaguose ir Baltijos jūros pakrantėse. Nors maisto ieško prie dugno, maitinasi sekliuose vandenyse. Peri įvairiame aukštyje, dažniausiai jūros lygyje, bet Grenlandijoje ir Špicbergene - 150-600 m aukštyje; šiose vietose lizdavietės yra 2-3 km nuo pakrantės. Žiemą neskrenda toli nuo perėjimo vietų - tik tiek, kad rastų neužšalusio vandens (netgi tolimoje Arktyje).

Panašios rūšys