v0.67 GW

Actitis macularius arba Tringa macularia
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Dėmėtasis krantinis tilvikas arba Dėmėtasis tilvikas arba Amerikinis krantinis tilvikas
EN Spotted Sandpiper
DE Drosseluferläufer
RU Пятнистый перевозчик
SE Fläckdrillsnäppa
LV Punktainā tilbīte
FR Chevalier grivelé
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AAAAAAAAA
Apibūdinimas

Nedaug mažesnis už krantinį tilviką, panašios išvaizdos, tik trumpesne uodega, kiek skiriasi juostos sparnuose, uodegoje ir apdaro raštas. Veisimosi metu suaugęs ryškiai dėmėta kūno apačia; kitu metu galima atskirti tik iš balso. Žiemą mantija pilkšvesnė ir vientisesnė, lyginant su krantinio tilviko, labiau margos sparno dengiamosios plunksnos; pagurklis baltas, nežymiai juostuotas, skruostas aiškiai pilkas ir vienspalvis, kontrastuojantis su baltu žiedu aplink akį ir antakiu. Jaunikliai pilkesni ir ryškesniu už krantinio tilviko apdaro raštu. Mantija pilkai ruda, ne žalsvai ruda, vientisesnė, mažiau matyti šviesesni plunksnų apvadai. Dažniausiai matosi beveik baltas antakis, šviesus apvadas aplink akį, vienspalviai skruostai ir nejuostuotas baltas pagurklis. Snapas: suaugusių snapo galiukas juodas, pagrindas rausvas, geltonas arba rausvai-šiaudų spalvos; jauniklio - galiukas tamsus, pagrindas - rudas, gelsvas ar rusvas. Kojos pilkai-gelsvos ar rausvos suaugusio veisimosi apdaru, nuo gelsvų iki pilkai žalsvų - žiemos apdaru suaugusių ir jauniklių (krantinio tilviko - dažniausiai pilkšvai žalsvos).

Skrydžio metu sparnų raštas primena krantinio tilviko, bet skiriasi siauresne šviesia juosta (beveik pradingsta link pirminių plasnojamųjų plunksnų); šviesi juosta sparnuose ir šviesus sparnų kraštas nesusijungia ties nugara, kaip dažno krantinio tilviko. Uodegos kraštas ne taip ryškiai matosi, kaip krantinio tilviko - nors jis baltas, bet šviesi juosta siauresnė. Ne veisimosi apdaru atskirti nuo krantinio tilviko itin sunku, nebent iš elgesio ir smulkių detalių, taip pat - iš balso.

Buveinė

Pagrindinė masė gyvena Amerikoje, panašiose vietose kaip ir krantinis tilvikas Europoje. Pirmoji pora, užregistruota perinti Europoje, įsikūrė Škotijoje, nestačiame pajūryje, akmenuotoje, jūros žolėmis apaugusioje pakrantėje. Lizdas susuktas ant žemės, tankiose žolėse.

Panašios rūšys