v0.67 GW

Certhia brachydactyla
[Passeriformes • Certhiidae]  (Clements)
LT Sodinis liputis
EN Short-toed Treecreeper arba Short-toed Tree-Creeper
DE Gartenbaumläufer
RU Короткопалая пищуха
SE Trädgårdsträdkrypare
LV Īspirkstu mizložņa
FR Grimpereau des jardins
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Dydžiu panašus į liputį, bet kiek skiriasi užpakalinės kūno dalies forma (dėl labiau papurusių pauodegio plunksnų, kurių masė lyg patrumpina uodegą) ir kiek ilgesniu bei labiau išlenktu snapu. Būdu ir apdaru labai primena liputį, tik apdaras kiek blankesnis (mažiau rusvumo, blyškios linijos sparnuose ne tokios ryškios ir mažiau tolygios), apačia murzinesnė (nuo smakro link uodegos). Antakis dažnai neryškus, nutrūkstantis ar visai pradingstantis prie akies link snapo, retai būna giliau už akies.

Sunku atskirti nuo lipučio. Geriausias požymis - antakio ilgis ir atspalvis; snapo skirtumai tikrai ne patikimas požymis. Svarbu paminėti, kad sodinis liputis dažniausiai gyvena ąžuolynuose ir parkuose ar miškuose, kur auga ąžuolai. Balsas dažniausiai garsesnis už lipučio, lengviau jį išgirsti ir pagal jį surasti.

Buveinė

Dažniausiai apsigyvena aukštų medžių su gruoblėta žieve grupėse, alėjose, parkuose, giraitėse, miškų pakraščiuose (ypač plačialapių medžių ar mišriuose), labiausiai tuose, kur tankus trakas; nevengia prižiūrimuose plotuose ar augančių prie namų medžių.

Panašios rūšys