v0.67 GW

Charadrius dubius
[Charadriiformes • Charadriidae]  (Clements)
LT Upinis kirlikas arba Klienis
EN Little Ringed Plover
DE Flussregenpfeifer arba Flußregenpfeifer
RU Малый зуёк
SE Mindre strandpipare
LV Upes tārtiņš
FR Pluvier petit-gravelot
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 3000-5000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Aiškiai mažesnis ir plonesnis už jūrinį kirliką. Mažas, gana lieknas kirlikas, aiškiai išsikišančiais suglaustais sparnais, horizontalios laikysenos, gana slapukiško charakterio, priešingai nei tvirto ir drąsaus jūrinio kirliko. Apdaras panašus į kitų Charadrius, pilkšvai rudu viršumi ir viršugalviu, juoda juosta ant kaktos, nuo snapo link akies ir krūtinės, balta apačia. Snapas juodas, aplink akį - geltonas žiedelis, kojos blyškios; būdinga balta plona juostelė viršugalvyje, juosianti juodą apvadą. Jauniklio galva daugmaž vienspalvė ruda, juosta ant krūtinės neryškiu kontūru. Skrendančio sparne nesimato šviesių linijų.

Skrendantis nesupainiojamas, nes sparnai tolygiai tamsūs, ant žemės teisingai identifikuoti sunkiau. Iš arčiau nuo jūrinio kirliko galima atskirti iš galvos rašto ir (svarbiau) - iš žiedelio aplink akį. Skrendančio siluetas irgi skiriasi nuo jūrinio kirliko: trumpesni ir siauresni sparnai, trumpesnė, mažiau išskleista uodega.

Buveinė

Paplitimo arealas yra fragmentiškas. Gyvena vidutinio klimato zonose, stepėse, Viduržemio jūros regionuose ir netolimoje šiaurėje. Retai įsikuria jūrų pakrantėse. Nepaplitęs tundroje, snieguotose ir leduotose vietose. Vengia miškų, kalnų ir aukštos tankios augalijos, įskaitant užliejamas pievas ir smarkiai apžėlusias vidaus vandenų pakrantes, nedažnai įsikuria ganyklose ir dirbamose žemėse. Mėgsta seklaus gėlo vandens telkinių kaimynystę. Kartais įsikuria prie sūraus vandens - įlankose, kuriose braido, bet neplaukioja, taip pat - sezoniškai išdžiūvančiose upėse, žvyruotose, smėlėtose, dumblinose pakrantėse ar kopose. Laikinai ar pastoviai įsikuria ir žmogaus veiklos pakeistose vietose - smėlio ir žvyro kasyklose, sąvartynuose, vandens valymo stotyse, apleistose industrinėse zonose.

Panašios rūšys