v0.67 GW

Circaetus gallicus
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Paprastasis gyvatėdis arba Gyvatėdis
EN Short-toed Snake-Eagle arba Short-toed Eagle arba Short-toed Snake Eagle
DE Schlangenadler
RU Змееяд
SE Ormörn
LV Čūskērglis
FR Circaète Jean-le-Blanc
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 0(EX)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšis Lietuvoje išnaikinta.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Aiškiai didesnis už Buteo suopius. Vidutinio dydžio, plataus veido, dažniausiai tamsia galva gyvatėdis erelis. Apdaro apačia ryškiai balta, tamsiai įvairiai taškuota ir marginta, žymėjimas dažnai per krūtinę ir sparnus suformuoja juostas. Pats sparnų kraštas ir tamsios juostos uodegoje gerai matomas net šviesios formos paukščio apdare.

Nė vienas kitas plėšrūnas nėra tokia šviesia apačia, kartu - tamsia galva ir krūtine. Įmanoma supainioti su žuvininku, bet gyvatėdžio sparnai platesni, o riešo srityje nėra tamsios dėmės, būdingos žuvininkui. Individai neįprastai tamsia galva ir gausiai marginta apačia gali priminti vapsvaėdį, bet šios rūšies riešo srityje dėmės daug tamsesnės. Sklando ilgus sparnus laikydamas kiek į priekį ir ištiesęs arba labai nedaug iškėlęs. Sklendžia kiek pakėlęs sparnus, pirštus nuleidęs, o riešo sritį palenkęs į priekį (sulig snapu). Uodega atrodo siaura ir stačiakampė, aštriais kraštais; skrydžio metu palenkiama į viršų. Sparnų mostai galingi, primena kilniojo erelio. Dažnai plasnoja vietoje, ieškodamas grobio.

Buveinė

Peri vidutinio klimato juostoje - ten, kur šiltose ir sausose vietovėse gyvena daug roplių, kuriuos jis medžioja. Šiauriniame paplitimo areale gyvena drėgnose vietose, kur lygumų miškus keičia viržynai, pievos - tinkamos vietos apsigyventi žolės gyvatėms ar driežams. Pietiniuose rajonuose, kuriuose yra dauguma šios rūšies paukščių, apsigyvena saulėtose, sausose, akmenuotose, smėlėtose ar uolėtose vietovėse, kuriose atviras vietas keičia miškeliai, giraitės, medžių grupės ar parkai; gyvena aukštesnėse vietose - iki 2000 m aukštyje virš jūros lygio, o medžioja ir aukščiau. Lizdus beveik visuomet suka medžiuose ir, dažniausiai, aukščiausiuose, atsitiktinai peri ir uolose ar ant žemės. Žiemą pasirodo kalnų papėdėse, pusdykumėse, neintensyviai dirbamose žemėse, savanoje ir žolėtose lygumose.

Panašios rūšys