v0.67 GW

Coracias garrulus
[Coraciiformes • Coraciidae]  (Clements)
LT Europinis žalvarnis arba Žalvarnis arba Zilā vārna
EN European Roller arba Roller
DE Blauracke
RU Сизоворонка
SE Blåkråka
LV Zaļā vārna
FR Rollier d’Europe
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100-150

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++
Apibūdinimas

Panašaus į kėkštą dydžio, kiek ilgesniais sparnais ir gerokai trumpesne uodega. Išvaizda primena varninius, gana blyškia žalsvai mėlyna galva, sparnais, juosvai mėlynomis plasnojamosiomis ir uodegos plunksnomis ir kaštonine nugara.

Skrenda giliai ir pastoviai plasnodamas - ilgais atstumais, greičiau, labiau kirčiuotai - medžiodamas. Dažnai tupi, stebėdamas aplinką, vaikštinėja retai. Medžiojantis paukštis primena apsnūdusį bitininką, grobį dažniausiai pagauna nerdamas žemyn nuo šakos. Migruoja nedideliais būreliais, kurie skrenda išsirikiavę ilga procesija.

Buveinė

Peri vidutinio klimato juostoje, stepėse ir Viduržemio jūros kraštuose. Mėgsta šiltas vasaras ir gyvena žemyno gilumoje, vengia zonų arčiau vandenyno. Reaguoja į besikeičiančias vietinio klimato sąlygas ir rečiau apsigyvena arba visai pasitraukia iš ilgamečių perėjimo vietų. Visame paplitimo areale dažniausiai įsikuria atviruose brandžių medžių ąžuolynuose, kuriuose gausu uoksų, pušynuose, kuriuose gausu proskynų, atvirų vietų, viržynų ir panašių intarpų. Taip pat apsigyvena senuose parkuose, alėjose, prie upių augančių medžių eilėse, soduose, giraitėse, gluosnynuose, sausose lygumose, kuriose auga dygliuoti krūmai. Vengia intensyviai dirbamų žemių.

Panašios rūšys