v0.67 GW

Corvus corax
[Passeriformes • Corvidae]  (Clements)
LT Paprastasis kranklys arba Kranklys
EN Common Raven arba Northern Raven arba Raven
DE Kolkrabe
RU Ворон
SE Korp
LV Krauklis
FR Grand Corbeau
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 4000-7000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Paprastojo suopio dydžio, giliu, masyviu snapu, plokščia galva, 'barzdotu' pagurkliu, ilgu kūnu, plačiais sparnais, stipriomis kojomis, gana ilga, rombo formos uodega; daugiau nei trečdaliu didesnis už varnas ir kovus. Didelis, galingas paukštis, gerai skraido, natūra žaisminga. Sklendžiančio siluetas primena kryžių.

Nesupainiojamas, jei gerai matomas; siluetu išsiskiria iš kitų varninių. Skrenda didingai ir galingai; dažnai labai aukštai, dažniau nei kiti varniniai paukščiai sklando, kybo, sklęsdamas prieš vėją; dėl sklandymo, iš toli panašus į plėšriuosius paukščius. Aktyvaus skrydžio metu sparnais mosuoja galingai, gal kiek nerangiai, bet aiškiai tolygiai, negiliais mostais, keičiamais sklendimu ir, retkarčiais, kritimu ar pakilimu. Veisimosi sezono pradžioje (ypač) žaidžia ore, skrydžio metu atlikdamas akrobatinius triukus - vartosi, nyra, kyla ir sukasi ratu.

Buveinė

Paplitęs labai plačiai - nuo Arkties iki tropikų, retas tik kai kuriose tankiai gyvenamose vietose ir dirbamose žemėse. Lizdus suka sunkiai prieinamose vietose, uolose ar aukštuose medžiuose, maitinimosi vietos gali būti toli nuo lizdo, svarbu, kad būtų didelis atviras plotas, kuriame krankliai galėtų jaustis netrikdomi. Dėl šito vengia didelių ir tankių miškų, tankumynų, gausiai krūmuotų vietovių, drėgnų, apaugusių vandens augalais vietų, sodų, plantacijų, grūdų laukų ar intensyviai dirbamų žemių. Gyvena ir stačiose pakrantės uolose, net vėjuotose ir šaltose vietose, jei tose vietose jų netrikdo žmonės.

Panašios rūšys