v0.67 GW

Corvus frugilegus
[Passeriformes • Corvidae]  (Clements)
LT Paprastasis kovas arba Kovas
EN Rook
DE Saatkrähe
RU Грач
SE Råka
LV Krauķis
FR Corbeau freux
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 80000-100000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Šiek tiek mažesnis už varną, plonesniu snapu, proporcingai mažesne galva, statesne kakta ir gilesniu kūnu (dėl pasišiaušusių plunksnų apie šlaunis); skrydyje labiau matomi sparnų galai (pirštai), apvalesnė uodega; trečdaliu didesnis už kuosą. Gana didelis ir elegantiškas varninis paukštis, nuožulnesniu snapu, pliku ir blyškiu veidu (suaugusio) ir 'pūstomis kelnaitėmis' virš kojų. Apdaras juodas ir blizgantis. Jauniklių snapas šeriuotas apie šnerves, galva pilnai plunksnuota ir tokia išlieka iki gruodžio-balandžio mėnesio. Šlaunų apsiplunksnavimas gali būti mažiau matomas.

Gali būti painiojamas su juodomis varnomis. Skrydis įvairus: labai ryžtingas aplink koloniją; mažiau aktyvus, kai juda tarp maitinimosi vietų, skrenda tiesiai ir neskubotai, greitai ir sunkokai mosuojant sparnais, plasnoja tolygiau už varną, būrys išsibarstęs nevienodais atstumais, pakrikęs. Skrydžio siluetas - siauru snapu ir veidu, sparnuose matosi atskirų plasnojamųjų plunksnų galai (pirštai), uodega užapvalinta. Eisena solidi ir (tikriausiai dėl 'pūstų kelnaičių') banguota; kartais sunkiai liuokteli ar šoka į šoną.

Buveinė

Lizdams renkasi aukštus medžius miškų pakraščiuose, medžių grupėse, giraitėse, aplink pievas ir grūdų laukus apsodintuose medžiuose. Vengia kalnuotų vietų, tankaus miško, sausos, akmenuotos žemės, drėgnų vietų ir aukštos, tankios augalijos. Gyvena miestuose ir kaimuose ten, kur randa tinkamų maitinimosi ir lizdams vietų. Dirbamos žemės, aukštų medžių ne miškuose išsaugojimas, šienaujamos pievos - tinkamos kovams gyvenimo sąlygos.

Panašios rūšys