v0.67 GW

Emberiza hortulana
[Passeriformes • Emberizidae]  (Clements)
LT Sodinė starta
EN Ortolan Bunting
DE Ortolan
RU Садовая овсянка
SE Ortolansparv
LV Dārza stērste
FR Bruant ortolan
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 200-800

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Nedaug mažesnė ir žymiai kompaktiškesnė už geltonąją startą. Santykinai ilgasnapė, apvalia galva, gana apkūni starta. Visuose apdaruose matomas šviesus žiedelis aplink akį, pilkšvas brūkšnelis ant smakro, kontrastuojantis su tamsesniu brūkšneliu ant skruosto, ruda ar (mažiausiai) rusva apačia. ♂ ir aiškiai žymėtu apdaru ♀ turi žalsvą galvą ir krūtinę, pagurklis geltonas; neryškiu apdaru ♀ ir nesubrendę paukščiai mažiau išsiskiria, reikalauja atidesnės apžiūros ir yra panašūs į giminingas rūšis.

Iš rudųjų startų, vienintelė sodinė starta turi geltonos spalvos žymėjimą pagurklyje ir posparniuose ir žalsvo atspalvio galvą; brūkšniai apdare daug ryškesni ir antuodegis pilkšvai rudas.

Buveinė

Gyvena ten, kur yra medžių, miškų atvirumose, pušynuose, medžių plantacijose, miškingose stepėse su beržais, žolėtose kalvose, apaugusiose neaukštais medžiais, soduose. Kartais apsigyvena uolėtose žemėse, apaugusiose krūmokšniais. Mėgsta saulėtas, mažai lietingas vietoves. Gyvena ir salose Skandinavijos šiaurėje, uolėtuose, krūmokšniais ir aukštomis žolėmis apaugusiuose Norvegijos regionuose, gerai apšviestuose šlaituose.

Panašios rūšys