v0.67 GW

Emberiza leucocephalos
[Passeriformes • Emberizidae]  (Clements)
LT Baltagalvė starta
EN Pine Bunting
DE Fichtenammer
RU Белошапочная овсянка
SE Tallsparv
LV Priežu stērste
FR Bruant à calotte blanche
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AA
Apibūdinimas

Nedaug didesnė už geltonąją startą, šiek tiek ilgesne uodega, truputį didesnė ir tvirtesnė už kalninę startą. Artima geltonosios startos giminaitė, bet į ją nepanaši - suaugusių ♂ ir ♀ apdaras nepanašus į geltonosios startos, išskyrus abiems rūšims būdingus rudus šonus, ilgą rusvą uodegą baltais šonais. Veisimosi apdaru ♂ viršugalvis ir skruostai ryškiai balti, kontrastuojantys su juodais brūkšniais ant veido ir kaštoniniu pagurkliu; baltas pilvas, katoninio atspalvio dėmėti šonai ir krūtinė; panašus apdaras išlieka ir žiemą, tik tampa blyškesnis, lyg apšerkšnijęs. ♀ apdaro raštas blyškesnis ir panašus į geltonosios startos, tik neturi geltono atspalvio; blyškaus šviesaus atspalvio daugiausia viršugalvyje, vidurinių dengiamųjų plunksnų pakraščiuose ir pilve. Stebint iš arti, ryškiau matosi horizontalios juostos viršugalvyje, tamsesnės juostelės skruostuose ir ant krūtinės, lyginant su geltonąja starta.

Pažinimą apsukina: (1) panašumas į geltonąją startą, (2) blyškių atspalvių geltonosios startos, (3) hibridizacija su geltonosiomis startomis, ir (4) nežymūs skirtumai su šiaurine, ilgauodege ir kalnine startomis, nors tikimybė baltagalvę ir kalninę startą pamatyti kartu yra labai maža. Suaugęs ♂ nesupainiojamas, jei aiškiai matosi galva, bet ♀ ir jauniklius reikia apžiūrėti atidžiau. Sunkiau atskirti tamsesnius, labiau juostuotus jaunus paukščius; labai svarbu pasitvirtinti, ar matomi šviesūs vidurinių dengiamųjų plunksnų pakraščiai ir ar nėra geltono atspalvio požymių pilve; jei matosi, mažosiose dengiamosiose plunksnose yra pilkšvai rudas lopelis, blyškesnis nei geltonosios startos. Taip pat svarbu pažymėti, kad (1) išoriniai visų plasnojamųjų plunksnų pakraščiai ir didžiosios dengiamosios plunksnos baltagalvės startos yra blyškesnės, nei geltonosios startos; taip pat didžiųjų plasnojamųjų plunksnų kraštai yra balti, o ne žalsvai geltoni, (2) pažastinės plunksnos baltagalvės startos yra baltos, o ne geltonos. Išskirti mišrias ir hibridines geltonasias startas yra labai problematiška. Skrenda ir elgiasi baltagalvės startos taip pat, kaip geltonosios.

Buveinė

Peri daugiausia Azijoje, arealas ir perėjimo vietų pasirinkimas persidengia su geltonosios startos. Arealo pakraščiai nesiekia subarktinės zonos, kaip geltonosios startos, bet dažniausiai įsikuria šiauriniuose ir vėsaus vidutinio klimato paplitimo arealo pakraščiuose. Dėl tokio pasirinkimo yra labiau išreikšta migrantė, lyginant su geltonąja starta. Perėjimo vietose mėgsta įsikurti šviesiuose spygliuočių miškuose, kai kuriuose regionuose - beržynuose ar kitų lapuočių miškuose, bet nemėgsta lapuočių paupiuose, taip pat ir kalnuotos taigos. Gali įsikurti žolėtose stepėse, jei netoli yra medžių guotas. Žiemoja būriais Indijos ir Pakistano kalnuotose papėdėse, maitinasi ant žemės, būriuojasi medžiuose, krūmokšniais apaugusiuose šlaituose, ražienoje ir pūdymuose.

Panašios rūšys