v0.67 GW

Aythya marila
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Žiloji antis
EN Greater Scaup arba Scaup
DE Bergente
RU Морская чернеть
SE Bergand
LV Ķerra
FR Fuligule milouinan
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio, kompaktiška, plataus kūno, nardanti antis dideliu, plačiu snapu, didele, apvalia galva be kuodo. ♂ juoda galva, krūtine ir pasturgaliu, blyškiai pilka nugara, baltais šonais ir pilvu. ♀ tamsiai ruda galva, kaklu ir krūtine, dažnai matomas balkšvas ruoželis ausies srityje. Žiemą aplink snapo pagrindą matomas baltas platokas ruožas, bet pradingsta balkšvas ruožas prie ausies. Mantija daugiausiai rusvai juoda, šviesiai pamarginta; šonai šviesiai geltonai rudi; krūtinės apačia ir pilvas balti; pauodegys šviesus, pamargintas tamsiai rudai. Abiejų lyčių sparne skrendant matoma balta juosta ir šviesi sparno apačia.

Suaugęs ♂ išsiskiria juodu priekiu ir pasturgaliu, pilka nugara. Verta pažymėti, kad Aythya hibridai gali turėti kelių rūšių požymių. ♀ ir jaunikliai dažniausiai painiojami su kuoduotosiomis antimis. Vėlyvą vasarą žilosios anties ♀ išsiskiria blyškiu ruožu prie ausies, o žiemą - baltas ruožas aplink snapą matosi žymiai aiškiau, nei bet kurios kuoduotosios anties. Jaunus paukščius atskirti sunkiau, bet kuoduotosios anties paukščių snapas mažesnis, o sudėjimas - smulkesnis.

Plaukia gana giliai įgrimzdus, uodega pusiau panardinta; nardo lengvai, net giliuose ir audringuose vandenyse. Skrenda greitai, sparčiai plasnodama.

Buveinė

Šiauriausiai iš panašių rūšių perinčios ir žiemojančios antys, taip pat - daugiausiai jūroje gyvenančios ir mažiausiai - žemyno gilumoje. Vasarą gyvena subarkties ir žemutinėse arktinėse zonose, tundroje ir miškingoje tundroje; dalis gyvena atviresniuose spygliuočių miškuose, o Skandinavijoje - šiauriniuose beržynuose. Apsigyvena net mažuose vandens telkinukuose, jei juose yra atviri tinkamo gylio plotai ir augalų, kuriuose ieško maisto, o pakraščiai nors truputį apaugę augalų priedanga. Išperėjusi susirenka į didelius šimtinius ar tūkstantinius būrius vietose, kur randa maisto - dvigeldžių moliuskų, grūdų atliekų. Tokios vietos gali būti jūrinės kilmės, kartais - žemyninės; būriuojasi iš dalies sausuma apsuptose ir nelabai sūriose jūrose, pavyzdžiui, Baltijos.

Panašios rūšys