v0.67 GW

Eremophila alpestris
[Passeriformes • Alaudidae]  (Clements)
LT Geltongurklis raguotasis vieversys arba Raguotasis vieversys
EN Horned Lark arba Shore Lark
DE Ohrenlerche
RU Рогатый жаворонок
SE Berglärka
LV Ausainais cīrulis
FR Alouette hausse-col
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnis ir smulkesnis už dirvinį vieversį. Vidutinio dydžio vieversys, dirvinio vieversio kūno sudėjimo, išskyrus snapą, kuris yra trumpesnis, uodega santykinai ilgesnė ir (suaugusio ♂) ploni 'ragai' virš akių. Veisimosi apdaru suaugęs beveik vientisai rausvai rudas viršuje ir baltas apačioje, geltonu veidu, ryškiai papuoštu juodais ragučiais, storais brūkšniais nuo snapo pagrindo link skruostų ir juoda apykakle ant krūtinės. Žiemą veido raštas mažiau kontrastingas. Jauniklių apdaras panašių atspalvių, tik smarkiai taškuotas, išskyrus blyškiai geltoną veidą ir baltą pilvą. Skrydžio metu dėmesį dažnai patraukia ilga balta papilvė ir platus juodas pauodegio centras. Porūšio brandti apdaras pilkiausias, veidas ne geltonas, o baltas.

Suaugęs nesupainiojamas. Jaunikliai gali būti painiojami su dirvinio vieversio ar lygutės jaunikliais, bet skiriasi nuo jų trumpu snapu ir gelsvu veidu. Skrenda lengvai, primena (dėl ilgos uodegos) didesnį kalviuką ar kitus vidutinius vieversius. Mostai aiškiai greiti, beveik visiškai suglaudžiant sparnus, greitai įsibėgėjant. Eisena gali būti ir plačiais žingsniais, ir prisiplojus prie žemės, ir šokinėjant (ypač ant žvyro). Besimaitinantis paukštis nuolat juda, tolygiai ir ramiai, gal dėl to nesijaučia jo didelio greičio.

Buveinė

Daugiausi gyvena subarkties ar arkties žemumų tundroje, užšąlančiose stepėse. Žiemą pasirodo pakrančių kopose, paplūdimiuose, nederlingose neapsnigtose žemėse arba ten, kur augalai išsikiša iš sniego. Nedažnas tose vietose, kuriose sutinkami kiti vieversiai.

Panašios rūšys