v0.67 GW

Aythya nyroca
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Paprastoji rudė arba Rudė
EN Ferruginous Duck arba Ferruginous Pochard arba White-eyed Pochard
DE Moorente
RU Белоглазый нырок
SE Vitögd dykand
LV Baltacis
FR Fuligule nyroca
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

BirdLife: Populiacija mažėja

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 10-30

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Maža, graži nardanti antis plokščia kakta, gana aukštu viršugalviu. ♂ raudonai kaštoninis, baltomis akimis, žalsvai juoda nugara, baltu pauodegiu; nepanašus į kitas antis. ♀ blankesnė, rudomis akimis; primena kuoduotosios anties ♀, tik aukštesniu viršugalviu, lieknesnė ir išsiskiriančiu baltu pauodegiu. Jauni paukščiai, nors rudesni ir labiau vienspalviai, gali būti painiojami su rudagalvės anties ♀, kurios nugara blyškesnė ir pilkesnė, apdare nėra rūdžių atspalvio, veidas 'apšerkšnijęs', sparne - pilka juostelė.

Ilga, plati, kreiva balta juosta matoma visų rudžių sparne. Rudės snapas tamsiai pilkas su šviesiai pilka juostele prieš 'nagą', snapo kraštai pilki - šie požymiai svarbūs, norint atskirti tikras rudes nuo hibridų.

Nuo paviršiaus kyla lengviau už kitas Aythya antis, kartais tiesiog iššauna į orą. Skrenda panašiai, kaip kuoduotoji antis, bet ne taip tvirtai, dažniausiai - gana žemai, ir tik trumpais atstumais.

Buveinė

Gyvena vidutinėse platumose. Dažniausiai peri stepėse; populiacija ir paplitimo ribos svyruoja, bet buveinės pasirinkimas išlieka pastovus. Apsigyvena prie seklių vandens telkinių, gausiai apaugusių plaukiančia ar vandenyje augančia augalija; vandens telkinių pakraščiai dažniausiai apaugę nendrėmis ir karklais, alksniais ar kitais medžiais. Jei neranda tinkamų natūralių gėlo vandens telkinių, įsikuria prie sūraus vandens ar užliejamuose laukuose esančių tvenkinių, kanaluose. Jūrų pakrantėse, atvirose įlankose dažniau lankosi migracijos metu ar žiemą.

Panašios rūšys