v0.67 GW

Falco naumanni
[Falconiformes • Falconidae]  (Clements)
LT Stepinis pelėsakalis
EN Lesser Kestrel
DE Rötelfalke
RU Степная пустельга
SE Rödfalk
LV Mazais piekūns
FR Faucon crécerellette
Statusas

BirdLife: Pažeidžiami

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Šiek tiek mažesnis ir trumpesne už pelėsakalio uodega. ♀ tik vos mažesnė už ♂, bet dažnai žymiai stambesnė. Mažas, proporcingai sudėtas sakalas siaurais sparnais, plona uodega su aiškiai kiek ilgesnėmis centrinėmis plunksnomis. Skrenda lengviau už pelėsakalį. Suaugęs ♂ spalvingas, dažniausiai gausiau margintas viršuje ir daug baltesnis apačioje už pelėsakalį. ♂ pilka galva (be 'ūsų'), švelnesnė veido išraiška, sparno viršus neišmargintas ir matomos pilkai melsvos dėmės. ♀ ir jaunikliai panašesni į pelėsakalius, bet veide nėra ryškių žymių, apačia blyškesnė ir mažiau išmarginta. Jei įmanoma įžiūrėti, nagai blyškūs (pelėsakalio - juodi).

Apdaras panašus į pelėsakalio; atskiriama iš apdaro detalių, silueto, skrydžio. Plonesnis liemuo, plonesni, smailesni sparnai, skrydis lengvesnis; sparnų mostai negilūs ir greiti (labai panašus tik tuoktuvinis pelėsakalio ♂ skrydis). Kybo ore rečiau už pelėsakalį, dažniau išnaudoja oro sroves, kiek vikriau manevruoja. Balsas ne toks aštrus, kimesnis už pelėsakalio.

Buveinė

Kaip ir raudonkojis sakalas, paplitęs šiltesnio vidutinio klimato juostoje, bet skiriasi tuo, kad didžiausios populiacijos yra Viduržemio jūros regionuose, stepėse ir pusdykumių zonose; abiejų rūšių atstovų pasitaiko ir šiauresniuose kraštuose. Dažniau įsikuria kalvose nei kalnų papėdėse, nors Azijoje gyvena ir 1500 m aukštyje ar net aukščiau. Įsikuria ten, kur netrūksta grobio, daugiausia vabzdžių, kurie koncentruojasi mažose erdvėse (sakalams nebūdingose buveinėse). Lizdus suka uolų plyšiuose, griuvėsiuose, akmeninėse atbrailose, sienose, dideliuose ir mažuose pastatuose, retkarčiais įsikuria medžiuose ar urvuose, olose. Perėjimo metu mažai nutolsta nuo lizdo ir būna keliose tinkamose medžioti vietose netoli nuo jo.

Panašios rūšys