v0.67 GW

Falco subbuteo
[Falconiformes • Falconidae]  (Clements)
LT Eurazinis sketsakalis arba Sketsakalis
EN Eurasian Hobby arba Hobby
DE Baumfalke
RU Чеглок
SE Lärkfalk
LV Bezdelīgu piekūns
FR Faucon hobereau
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 400-700

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Didesnis už startsakalį, panašaus dydžio, kaip pelėsakalis, tik trumpesne uodega. ♀ kiek didesnė už ♂, platesniais sparnais. Gana lieknas, elegantiškas, ilgasparnis sakalas; greitas, persekiodamas grobį skraido aukštai, išdarinėdamas akrobatinius triukus; siluetu ir skrydžio maniera gali priminti čiurlį. Apdaras gana tamsus, smarkiai ruožuota apačia; blyškūs skruostai, rusvas pauodegys.

Dažniausiai painiojamas su raudonkojo sakalo pirmamečiais ♂. Kartais painiojamas su sakalu keleiviu, bet yra daug lieknesnis, ne toks greitas, skiriasi apačios raštu, trumpesne, pleišto formos uodega. Skrenda grakščiai. Medžiodamas paukščius - greitas; plasnojimas keičiamas dažnais, trumpais sklendimais, puola žaibiškai, beveik suglaudęs sparnus arba persekioja auką vos plasnodamas, labai minkštai, nukreipęs sparnus atgal; medžioja vabzdžius lėčiau, ne taip giliai plasnodamas; ėda ore. Sklando ištiesęs sparnus, išskleidęs uodegą (šiaip dažniausiai skrenda ją suglaudęs); labai retai plasnoja vietoje (raudonkojis sakalas - priešingai). Tupi vertikaliai, sparnų galai siekia trumpos uodegos galą.

Buveinė

Toliausiai šiaurėje gyvenantis mažasis sakalas. Vengia miškų ir plikų kalnų regionų. Mieliau įsikuria atvirose vietose, apaugusiose neaukšta augalija, įskaitant pakrantes, kopas, užliejamus laukus, bet tik atsitiktinai apsigyvena prie vandens telkinių. Kai kuriuose paplitimo regionuose peri ir ilsisi medžiuose, bet mažiau už kitus mažesniuosius sakalus prie jų prisirišęs - toleruoja juos, jei auga labai retai, gerai atskirtomis grupelėmis ar giraitėmis arba medžių jaunuolynus, jei šie atskirti bent 1 km pločio atviros erdvės plotais ir dažniausiai neįsikuria vietovėse, kuriose dominuoja medžiai. Labiausiai patinka vietovės, kurios yra truputį nuolydžios ar nedaug kalvotos, kur galima rasti geras apžvalgos ir perėjimo vietas ant žemės.

Panašios rūšys