v0.67 GW

Gavia immer
[Gaviiformes • Gaviidae]  (Clements)
LT Ledinis naras arba Melngalvas gārgale
EN Common Loon arba Great Northern Loon arba Great Northern Diver
DE Eistaucher
RU Черноклювая гагара arba Полярная гагара
SE Svartnäbbad islom
LV Polārā gārgale
FR Plongeon huard
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR
Apibūdinimas

Kiek mažesnis už geltonsnapį narą ir kiek didesnis už juodakaklį. Ieties antgalio snapu, sunkus, didelis, stambus naras stačia kakta ir storu kaklu. Vasarinis apdaras juoda galva ir visai juodu snapu; juodu, ryškiai baltai taškuotu ir languotu viršumi. Žieminis ir jauniklių apdaras beveik vientisai tamsus viršuje, balsvas apačioje, neišsiskiria ryškiomis detalėmis ir šiais apdarais sunkiai skiriamas nuo geltonsnapio ir didesnių juodakaklių narų.

Veisimosi apdaru, vienodai juodas snapas ir galva leidžia juos atskirti nuo panašaus amžiaus geltonsnapių ir juodakaklių narų, bet jaunų ir suaugusių žiemos apdaru paukščių apdaras labai panašus. Nuo juodakaklio naro skiriasi sunkesniu snapu, statesne kakta, storesniu, labiau raštuotu kaklu, blyškesniu, nei sprandas, ne tokiu vienspalviu. Skrendančio sparnų mostai aiškiai lėtesni ir galingesni (panašesni į žąsų ar didžiųjų kormoranų), aiškiai ne tokie gilūs, kaip rudakaklio naro.

Buveinė

Gyvena subarkties regionuose, besitęsiančiuose nuo šiaurinės spygliuočių miškų zonos iki tinkamų vandens telkinių, esančių atviruose, neapaugusiuose miškais, plotuose. Nors kartais randamas mažesniuose tvenkiniuose ar sekliose įlankose, dažniausiai renkasi vidutinio dydžio ar didelius, nutolusius ežerus - atvirus, gilius, žuvingus, kuriuose apstu mažų, saugių salelių perėjimui. Gyvena giliau žemyne esančiuose vandens telkiniuose, nei geltonsnapis naras, bet, gyvendamas netoli jūrų pakrančių, dažnai skrenda žvejoti į jūrą.

Prieš ledui užtraukiant gyvenamųjų vietų vandenis, lediniai narai pasitraukia toli į pietus, dažniausiai į sūrius vandenis, toliau nuo uolėtų ir plikų pakrančių, neretai į įlankas, kanalus, saugias saleles netoli neaukštų krantų sekliuose vandenyse. Kartais randami žemyniniuose ežeruose, gana retai - upėse.

Panašios rūšys