v0.67 GW

Alca torda
[Charadriiformes • Alcidae]  (Clements)
LT Alka
EN Razorbill
DE Tordalk
RU Гагарка
SE Tordmule
LV Lielais alks
FR Petit Pingouin
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Didesne galva ir snapu už Uria narūnėlių, bet kūnas ir sparnai mažesni. Panaši į Uria narūnėlius, tik beveik stačiakampiu snapu, storesniu kaklu, mažesniais sparnais, ilgesnėmis, smailesnėmis uodegos plunksnomis. Viršus juodesnis už storasnapio narūnėlio; apačia visiškai balta. Suaugusio paukščio snapo viduryje yra vertikali balta linija; siaura linija nuo akies link snapo galo matoma veisimosi metu. Žiemos apdaru ir jaunų paukščių galvos šonuose matomi balti ploteliai - kaip laibasnapio narūnėlio, tik nėra juodos juostelės už akies.

Iš arčiau, suaugę ir jauni paukščiai (nuo 1-os žiemos pabaigos) nesupainiojami tupintys ant uolų ar plaukiantys jūroje; galvos, snapo forma ir raštas leidžia greitai juos atpažinti. Iš toliau ar stebint prastu oru nuo Uria narūnėlių atskirti sunku: (1) galvos forma ir snapas ne smailas, o stačiakampis (paukščio priekis atrodo sunkus); (2) galvoje nėra aiškiai apibrėžto balto ploto ir nesimato juodos linijos už akies; (3) baltesnis kūnas ir sparnų apačia; (4) nesimato juodo pusiau užbaigto žiedo ant kaklo. Skrenda staigiai plasnodama mažais ir gana siaurais sparnais - šeimoje greičiausia; papildomą kilimo 'galią' suteikia išskleista uodega ir kojos, dėl to skrendanti atrodo stambesnė už sparnų, smailesniu priekiu. Neria pliaukštelėdama kojomis ir kiek išskleidusi sparnus. Po vandeniu plaukia kiek išskleidusi sparnus.

Buveinė

Peri vidutinių ar šiaurinių platumų pakrantėse, maitinasi sūriuose 4-15°C vandenyse, nors nedidelės populiacijos ilgą laiką yra įsikūrusios ir nelabai sūrioje Baltijos jūroje. Gyvena žemyno pakrantėse prie nepilnai apledėjančio vandens. Ištveria drėgnas, žvarbias ir vėjuotas gyvenimo sąlygas ir išgyvena audringose jūrose, bet retai atsiduria vandenynuose ir laikosi arčiau pakrančių, bent jau pirmą metų pusmetį. Kitaip nei laibasnapiai narūnėliai, nemėgsta atvirų vietų ir didelio perinčių individų tankumo; skiriasi ir tuo, kad žiemą perskrenda prie šiltesnių ir seklesnių jūrų - iki Viduržemio jūros regionų.

Panašios rūšys