v0.67 GW

Gyps fulvus
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Palšasis grifas
EN Eurasian Griffon arba Griffon Vulture
DE Gänsegeier
RU Белоголовый сип
SE Gåsgam
LV Baltgalvas grifs
FR Vautour fauve
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR
Apibūdinimas

Didžiulis grifas santykinai maža galva ir trumpa uodega. Galva, kaklas beveik balti, likusi apdaro dalis blyškiai ruda, išskyrus tamsias plasnojamąsias plunksnas. Sparnai labai ilgi ir platūs (ilgesni ir už jūrinio erelio), pirštai ilgi.

Visų amžių apdare matoma blyški galva. Skrydžio metu ilgi pirštai išsiskleidžia kaip vėduoklė; sklando iškėlęs sparnus (negilia V), bet sklendžia juos išlenkęs žemyn (pirštus dažnai nuleidęs ir suktelėjęs atgal). Skrenda, tipiškai retai plasnodamas nuleidžiant sparnus. Kildamas sparnais plasnoja retai ir giliai; leidžiantis sklendimo greitį valdo sparno palenkimais. Tupi vertikaliai, aukštai iškėlęs galvą.

Buveinė

Dažniausiai gyvena šilto klimato zonose ir likęs perėti ant uolų atbrailų. Maitinasi kritusiais stambiais gyvūnais, kurių randa kalnų ganyklose ir, ieškodamas maisto, kartais atsiduria vėsesnio klimato zonose ar net šiauriniuose kraštuose, ypač vasarą. Nemėgsta lietaus, rūko ir sniego, bet tokias sąlygas ištveria, jei randa gerą vietą perėti ar daug maisto. Kartais grupėmis skrenda ieškoti maisto į visais atžvilgiais nepalankias vietas. Maitinimosi vietose reikia, kad vyrautų nuo kalnų kylančios oro srovės - pavyzdžiui, kalnų papėdėse esančiuose slėniuose, kur ganosi kanopinių gyvūnų kaimenės, arba vidurdienio terminės srovės atvirose dykumose, stepėse ar kitose sausose vietose. Laisvai pakyla iki 3300 m aukščio.

Panašios rūšys