v0.67 GW

Accipiter nisus
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Paprastasis paukštvanagis arba Paukštvanagis arba Zvirbuļvanags arba Vēja vanags
EN Eurasian Sparrowhawk arba Sparrowhawk
DE Sperber
RU Перепелятник
SE Sparvhök
LV Zvirbuļu vanags
FR Épervier d’Europe
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-4000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

♂ tik truputį didesnis už startsakalį; ♀ ketvirčiu didesnė už ♂. Nuožmus, greitas vanagas, gana trumpais, apvaliais sparnais ir ilga, kampuota uodega. Gana tamsus viršus (♂ pilkas, ♀ ir jauniklių tamsiai rudas) kontrastuoja su blyškia apačia (tankiai smulkiai juostuota šviesiai rudai ♂, rudai - ♀ ir jauniklių). Visų paukštvanagių uodega plačiai juostuota. ♀ dažnai matomas baltas antakis.

Jei paukštis matomas iš arčiau, gali būti painiojama tik didelė paukštvanagio ♀ su mažu vištvanagio ♂. Už vištvanagį mažesnis, lieknesnis (ypač krūtinės srityje - panašus į keršulį), santykinai trumpesniais sparnais, kampuota (ne užapvalinta) uodega, greičiau plasnoja. Atvirame skrydyje ar medžiojant plasnoja greitai, po to trumpai sklendžia. Sklando mažais ratais, sparnus laiko ištiesęs ir kiek iškišęs į priekį, uodega dažniausiai suglausta, tik kartais pilnai išskleidžiama prieš pradedant sklandyti.

Buveinė

Gyvena miškinguose regionuose - nuo Viduržemio jūros iki Arkties vandenyno, dažniausiai vėsesnio klimato zonose. Perėjimui renkasi brandžių spygliuočių ar mišrius, rečiau - lapuočių miškus. Miškas neturi būti labai tankus, kad liktų erdvės manevruoti tarp medžių viršūnių ir žemiau, bet ir ne per daug atviras. Medžioja iš po priedangos netikėtai užpuldamas smulkių paukščių grupeles; dažniausiai medžioja miškų pakraščiuose, prie proskynų, aikštelių, kirtimų, aukštų krūmų, tarp medžių juostų, giraitėse, soduose, kituose pusiau atviruose plotuose, kuriuose auga medžių grupės. Dykynėse, užliejamose pievose, kalnuotose vietovėse apsigyvena atsitiktinai ir tik ten, kur yra panašių medžioklės plotų.

Panašios rūšys