v0.67 GW

Iduna caligata arba Hippolais caligata
[Passeriformes • Acrocephalidae]  (Clements)
LT Mažoji tošinukė arba Šiaurinė tošinukė
EN Booted Warbler
DE Buschspötter
RU Северная бормотушка
SE Stäppsångare
LV Klusais ķauķis
FR Hypolaïs bottée
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50-500

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AAAAAAAA
Apibūdinimas

Mažesnė už blyškiąją tošinukę, aiškiai trumpesniu snapu, ne tokiu plokščiu viršugalviu, dar trumpesniais sparnais ir uodega. Maždaug šviesiapilvės pečialindos dydžio, tik truputį ilgesniu snapu ir kojomis. Nedidelis ir gana lieknas giesmininkas, neįprastai trumpu (iš visų Hippolais), snapu (bet būdingo visoms Hippolais pločio), gana apvalia galva, trumpais ir užapvalintais sparnais, tvirtomis kojomis; mažiausia tarp Hippolais ir panaši į vienspalves Phylloscopus pečialindas ar atskiras mažesnes blyškiųjų tošinukių arba tošinukių giesmininkių atstoves. Apdaras beveik visas pilkšvai rudas viršuje ir rusvai baltas apačioje, antakis gana ilgas, blyškus, balkšvas žiedelis aplink akį, uodegos kraštai - ne baltos spalvos.

Turbūt sunkiausiai atskiriama nuo kitų neišsiskiriančių giesmininkų rūšių. Nedidelė, kartais elegantiška, kartais kresna, aiškiai ilgesne uodega rūšis; šiuo požymiu ir trumpu, plonu snapu labiau primena pečialindas (ypač - šviesiapilvę) , nei kitas Hippolais tošinukes. Norint tiksliai atpažinti rūšį, reikia stebėti individą ilgesnį laiką ir stebėjimo metu įvertinti: snapo pagrindo storį, pilvą, uodegą (kuri ilgesnė atrodo todėl, kad pauodegys vizualiai suplonėja staigiau) ir stačiakampį uodegos galą - visi šie požymiai kartu reiškia, kad stebimas paukštis yra Hippolais. Svarbu pažymėti, kad Europoje šią rūšį nesunku supainioti su blyškesne ir mažesne tošinukių giesmininkių atstove, kurios besišeriantis apdaras gali būti "pienu balintos arbatos" spalvos (klaidingai manoma, kad tai išskirtinai mažosios tošinukės apdaro spalva), o jos gelsvas pagurklis matomas tik žiūrint iš labai arti ir tiesiai. Skrenda lengviau už blyškiąją tošinukę ar tošinukę giesmininkę (atrodo, tarytum jai reikia mažiau pastangų); sparnai - tokie pat užapvalinti, kaip ir kitų Hippolais; polėkis sunkesnis už visų Phylloscopus, bet vikrumo užtenka, kad (kaip ir pastarosios) galėtų pagauti smulkius vabzdžius. Aktyvesnė už kitas Hippolais.

Buveinė

Daugiausia peri vidutinėse platumose, šiltose kontinentinėse zonose, stepėse. Pietų Rusijoje gyvena iki 1600 m kalnuose; gyvenamos vietos - nuo turtingų tankumynų iki pievų lygumose, prie upių ir tankiuose nendrynuose, soduose, daržuose, giraitėse, miškuose, žemapelkėse, žolynuose ar krūmynuose pusdykumėse, spygliuotuose krūmynuose, pistacijų giraitėse prie kalnų upelių. Šiaurinės ir vakarinės populiacijos peri taigoje ir plačialapiuose miškuose, krūmuotose laukymėse, atžalynuose gaisravietėse, apžėlusiuose javų laukų pakraščiuose, žemaūgių beržų miškeliuose stepių zonoje, rečiau - nendrynuose.

Panašios rūšys