v0.67 GW

Ixobrychus minutus
[Pelecaniformes • Ardeidae]  (Clements)
LT Mažasis baublys
EN Little Bittern
DE Zwergdommel arba Zwergrohrdommel
RU Волчок arba Малая выпь
SE Dvärgrördrom
LV Mazais dumpis
FR Blongios nain
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1-10

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Vienas mažiausių garnių. Nedidukas, aštriasnapis, storakaklis (daugumoje pozų), ypatingas slapukas, ♂ ryškiu apdaru.

Viršugalvis, sprandas, nugara ir uodega juodi (žalsvo blizgesio); kaklas, krūtinė ir apačia blyškiai rudi, viršutinė sparno pusė blyškiai rausvai ruda, suformuojanti aiškų ovalą juodame sparne; sparno vidinė pusė vientisai balkšva. ♀ blankesnių spalvų, viršus rusvai juodas, blyškiais plunksnų galais, matomais iš arti, apačia purvinesnė ir subrūkšniuota tamsiai rudomis dėmelėmis, sparno viršus ne toks ryškus. Jaunikliai dar blyškesni ir rausvesni už ♀, plunksnų ribos suformuoja plačius brūkšnius, apačia labiau suliniuota, kaip ir sparnų viršus.

Dėl savo slapstymosi, matomas tik skrendantis. Dėl mažo dydžio, apdaro raštų primena nedidelę antį ar griežlę. Skrenda staigiausiai iš garnių, dėl nepilnų mostų ir apdaro ypatumų atrodo, kad juda labai greitai. Skrendančio kojos labai atsikišusios; atrodo, lyg jos sužeistos. Vaikšto lengvai, kiek susilenkęs, laisvai sliuogia nendrėmis tankumynuose (net ir jomis aukštyn), pastebėtas - sustingsta vertikalia poza.

Buveinė

Kaip ir didysis baublys, vengia šalčio ir ledo. Labiau už baublį prisitaiko, gyvena įvairiose gėlo vandens pelkėse, paupiuose, ežerų ir tvenkinių pakraščiuose, užliejamose vietovėse, kur auga nendrės, medžiai ar krūmai - karklai, alksniai ir kiti lapuočiai. Kitaip nei baublys, yra medžių paukštis, gali laisvai ir meistriškai jais laipioti; mėgsta pakankamai tankias vietas ir augaliją, įsiterpiančią ar kabančią virš nejudančio ar lėtai tekančio vandens. Gyvena ir dirbtinės kilmės vandens telkiniuose - tvenkiniuose, kanaluose, grioviuose.

Panašios rūšys