v0.67 GW

Jynx torquilla
[Piciformes • Picidae]  (Clements)
LT Eurazinė grąžiagalvė arba Grąžiagalvė
EN Eurasian Wryneck arba Wryneck
DE Wendehals
RU Вертишейка
SE Göktyta
LV Tītiņš
FR Torcol fourmilier
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 4000-10000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu ir forma panaši į lakštingalą. Neįprasta, judri genių giminaitė, įdomaus charakterio, apdaru primenanti lėlius. Išskirtiniai apdaro bruožai - tamsesnė zona galvoje, sprande ir mantijoje ant pilko pagrindo, apvesto tamsesne linija, pilkas antuodegis su neryškiai juostuota uodega, švelniai dėmėti rūdžių spalvos sparnai, blyškiai dėmėta rusva apačia. Žvirblinius paukščius primena ilgauodegiu siluetu, skrydžiu, dažnu buvimu bei maitinimusi ant žemės.

Tupėjimo ir kopimo elgesys panašus ir į žvirblinių, ir į geninių paukščių; statmenas, pasiremiant uodega, kopimas medžio kamienu mažiau būdingas nei pasvirusi ar horizontali laikysena.

Buveinė

Peri nuo šiaurės kraštų iki Viduržemio jūros regionų, bet vengia stepių, dykumų, kalnų ir drėgnų vietų. Retai apsigyvena tankiuose ir aukštuose miškuose, dažniausiai - atviruose miškeliuose, miškų pakraščiuose, kirtimuose, ypač dažnai - parkuose, dideliuose soduose (net ir miestuose), kapinėse, alėjose, paupių medžiuose ir dykynėse, apaugančiose pušimis. Labiau linkusi apsigyventi lapuočių nei spygliuočių medžiuose, mažiau domisi kelmais, labiau - šakomis, net ir labai arti žemės. Kadangi maistui renka skruzdėles, dažnai būna ant šiltos ir sausos žemės - plikos ar apaugusios neaukšta žole; tokių vietų buvimas ir tinkamų perėjimui uoksų kiekis lemia gyvenamosios vietos pasirinkimą. Migracijos metu atsiduria neįprastose buveinėse - be medžių, netgi dykumose, žemuose krūmynuose, žiemojantys paukščiai - lapuočių krūmuose ar dygiakrūmiuose, pusdykumėse ir dirbamuose laukuose.

Panašios rūšys