v0.67 GW

Lagopus lagopus
[Galliformes • Phasianidae]  (Clements)
LT Paprastoji žvyrė arba Žvyrė arba Teteris
EN Willow Ptarmigan arba Willow Grouse
DE Moorschneehuhn
RU Белая куропатка
SE Dalripa
LV Baltirbe
FR Lagopède des saules
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 0(EX)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšis Lietuvoje išnaikinta.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Didesni ♂♂ maždaug tetervino ♀ dydžio. ♂ vos didesnis už ♀. Maža galva, storas paukštis gana trumpais, stačiakampiais sparnais ir uodega. Skrenda greitai, staigiai ir mechaniškai plasnodama, sklęsdama - žemyn nuleistais sparnais. Apdaras įvairus skirtingu metų laiku ir skirtingų porūšių, dažniausiai tankiai tamsiai margintas raudonai rudas (♂) ar gelsvai rudas (♀). Juodos uodegos plunksnos matomos skrydžio metu. Skirtingu metų laiku sparnai ir kūno apačia būna balti, o žiemą dažniausiai visas apdaras būna visiškai baltas.

Kyla labai smarkiai plasnodama, po to mostus keičia sklendimu ir vėl plasnoja; trajektorija dažniausiai tiesi, nuo plėšrūnų lekia vingiuotai. Vaikšto ir bėgioja laisvai. ♂ saugo teritoriją, užimdami savotiškus sargybos postus.

Buveinė

Gyvena toliausiai šiaurėje ir mažiausiai - miškuose iš visų Tetraonidae atstovų. Dažniausiai peri nemiškingoje tundroje, viržynuose, pelkutėse, kai kur - atvirose užliejamose pievose, kopose - tose vietose, kur gausiai auga viržiai, uogų krūmai. Porūšis scoticus dažniausiai gyvena viržynuose aukštesnėse vietose, iš kurių pasitraukia žemiau, spaudžiant speigui ar smarkiai prisnigus; kartais nusileidžia iš kalnų į dirbamus laukus. Dauguma žvyrių gyvena tundroje krūmuotose vietose, apaugusiose karklais, žemaūgiais beržais ir uogų krūmais, bet perėjimo metu vengia labai tankių karklynų.

Panašios rūšys