v0.67 GW

Lanius minor
[Passeriformes • Laniidae]  (Clements)
LT Juodakaktė medšarkė
EN Lesser Grey Shrike
DE Schwarzstirnwürger
RU Чернолобый сорокопут
SE Svartpannad törnskata
LV Melnpieres čakste
FR Pie-grièche à poitrine rose
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 5-50

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnė ir kompaktiškesnė už plėšriąją medšarkę, aiškiai bukesniu snapu, ilgesniais sparnais, trumpesne, mažiau užapvalinta uodega. Vidutinio dydžio ar didesnė, bet ne ilga medšarkė, trumpoku bukesniu snapu, plokštesniu viršugalviu (dėl apdaro rašto, dar labiau sustiprinančio šį įspūdį). Suaugusių apdaras pilkas, juodas ir baltas viršuje, rausvai baltas apačioje, juoda 'kaukė' (pabrėžianti viršugalvį), baltas ruožas sparnuose, juoda uodega baltais kraštais. Jauni ir nesubrendę paukščiai gana pilki ir neturi ryškių dėmių, su gana ilgu juodai rudu dryžiu nuo akies link ausų ir balsvu dėmėtumu link mentikaulio, suformuojančiu blyškią dėmę apie suglaustą sparną.

Suaugusių ir pirmamečių paukščių apdaras išskirtinis; jei stebėjimo sąlygos geros, nuo plėšriosios medšarkės skiriasi bukesniu snapu, platesne akių 'kauke', žymiai ryškesne dėme sparnuose, santykinai trumpesne, aiškiai baltašone uodega, ilgais siaurais sparnais. Net iš toliau matosi labiau vertikali laikysena, santykinai kompaktiška forma.

Buveinė

Skirtingai nei plėšrioji medšarkė, mėgsta šiltesnio ir palankesnio klimato zonas, gyvenamąsias vietas, kuriose auga atskiri medžiai ir krūmai arba jų grupės. Sausesnių ir saulėtesnių vietų reikalavimas susijęs su mitybos ypatumais (maitinasi daugiausia dideliais vabzdžiais).

Panašios rūšys