v0.67 GW

Leucophaeus atricilla arba Larus atricilla
[Charadriiformes • Laridae]  (Clements)
LT Karibinis kiras
EN Laughing Gull
DE Aztekenmöwe
RU Ацтекская чайка arba Смеющаяся чайка
SE Sotvingad mås
LV Acteku kaija
FR Mouette atricille
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AA
Apibūdinimas

Ilgesniais sparnais ir kojomis, aiškiai didesnis už rudagalvį kirą; maždaug dešimtadaliu mažesnis už paprastąjį kirą, nors atrodo ilgesniais is siauresniais sparnais. Vidutinio dydžio kiras, išsiskiriantis (1) nusvyrančiu snapu, pratęsiančiu siaurą viršugalvį ir (2) išskirtinai ilgomis pirminėmis plasnojamosiomis plunksnomis, kurios suformuoja smailėjantį siluetą ir išsikiša gerokai už uodegos. Nuleidusio galvą siluetas yra išskirtinai ištęstas (lygintinas tik su baltaakio kiro). Juodos galvos plunksnos tupint baigiasi žemiau ant gerklės, lyginant su rudagalvio ar juodagalvio kiro galva, o tamsesnio pilkumo nugara ir vientiso juodumo plunksnų galai skrydžio metu atkreipia dėmesį. Jauniklių ir nesubrendusių paukščių apdaras primena paprastojo ir prerinio kiro atitinkamo amžiaus kirų apdarus.

Antro rudens ir vyresnių paukščių apdaras nesupainiojamas - joks kitas mažas ar vidutinio dydžio kiras neturi panašaus sparnų rašto, vientisai balto kaklo ir apdaro apačios. Pirmų metų apdaras panašus į paprastojo kiro (tamsesni individai pirmos žiemos apdaru nudėvėtomis plunksnomis labai panašūs į karibinius kirus); atskiriami lyginant (1) snapo formą - ilgas, nusvyrantis, nepratęsiantis galvos formos karibinio ir gana trumpas, nenusvyrantis ir grakštesnės formos paprastojo; (2) sparno formą - ilgas ir siaurėjantis karibinio, ilgas, bet santykinai platus paprastojo; (3) ilgesnis karibinio kiro kaklas; (4) pilkas karibinio kiro uodegos pagrindas, išryškinantis baltą pasturgalį (abu paprastojo kiro paminėti plotai balti); (5) ilgesnės karibinio kiro kojos. Nuo prerinio kiro skiriasi blyškesne galva (jauniklių), tamsesniais ir vientisesniais sparnų atspalviais, siauresne uodegos juosta, ne tokiais trumpais ir mažiau užapvalintais sparnų galais, ilgesne uodega.

Skrenda laisvai, plasnoja neaktyviai, elastiškai.

Įprastas šūksnis 'ha-ha-ha'- primena šaižų juoką.

Buveinė

Šiltų vandenų kiras, perintis mažose pakrančių salelėse, ypač - gana tankiai apaugusiose. Taip pat peri smėlio kopose, sūraus vandens pelkėse, kartais - purvo salelėse, smėlėtose pakrantėse. Didžią laiko dalį praleidžia jūrose, bet apsilanko ir priekrantėse prie gėlo vandens telkinių atsigerti, išsimaudyti ir išsivalyti plunksnas. Dažnai lankosi ariamuose laukuose, po stiprių liūčių laukuose rankioja sliekus. Lydi laivus, ypač - žvejybinius, rankiojasi žuvų atmatas.

Panašios rūšys