v0.67 GW

Larus hyperboreus
[Charadriiformes • Laridae]  (Clements)
LT Didysis poliarinis kiras
EN Glaucous Gull
DE Eismöwe
RU Бургомистр
SE Vittrut
LV Lielā polārkaija
FR Goéland bourgmestre
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRR
Apibūdinimas

Dydžiu pranoksta sidabrinį kirą ir mažesnius balnuotuosius kirus, bet sparnai dažniausiai aiškiai trumpesni už pastarųjų. Daugumas ilgesniais sparnais, penktadaliu ilgesniu snapu ir beveik trečdaliu stambesni už mažąjį poliarinį kirą, bet atrodo santykinai trumpesniais sparnais (ypač - neskrendantys) ir ilgesnėmis kojomis. Labai didelis, baltasparnis kiras ilgu, stambiu snapu, suteikiančiu nuožmią išraišką sunkiai, kampuotai, gana plokščiu viršugalviu galvai, storu kaklu ir sunkiu, statinaitės formos kūnu. Suaugusio apdaras blyškiai pilkas viršuje, sparnų galai, galva, kūnas ir uodega visiškai balti. Jaunų paukščių apdaras tolygesnis ir, dažniausiai, ne toks tamsus, kaip kitų didžiųjų kirų (išskyrus mažąjį poliarinį kirą), painiai išmargintas mažais tamsiai rudais taškeliais ir ruoželiais, šviesėjančiais link balto sparno galo, vis labiau pilkėjančiais ir baltuojančias iki ketvirtų metų. Jauniklio snapas išsiskiriantis, aiškiai kontrastuoja tamsus galas ir blyškiai rausvas snapo pagrindas.

Dažniausiai plačiais sparnais ir didelius individus supainioti sunku, jei gerai matomi galingas snapas ir galva. Painiojama tik su išblukusiu ar albinistiniu apdaru sidabriniu kiru, sidabrinio kiro ir didžiojo poliarinio kiro hibridais arba itin sudėvėtu ar bekeičiančiu apdarą sidabriniu kiru - visi paminėtieji paukščiai gali neturėti juodų plėmų sparnų galuose. Tokių individų atpažinimas iš toliau beveik neįmanomas, nebent atidžiai palyginus struktūros skirtumus iš arčiau. Netipiški, siauresniais sparnais ir mažesni individai (ypač ♀♀) kartais painiojami su mažaisiais poliariniais kirais. Skrydis panašus į balnuotojo ar sidabrinio kiro. Laikysena dažnai vertikali, aiškiai matomi kaklo plotis ir ilgis, gana trumpi sparnų galai laikomi nuleisti.

Buveinė

Peri arktiniuose regionuose, kai kuriuose subarktiniuose pajūriuose, pakrančių salose, pajūrio uolose; taip pat peri ir sausumos ežerų, esančių netoli jūros, salose, prie įlankų. Išperėjęs pasirodo jūrų pakrantėse, uostuose; nedaugelis paukščių atskrenda prie sausumos vandens telkinių.

Panašios rūšys