v0.67 GW

Calidris falcinellus arba Limicola falcinellus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Plokščiasnapis bėgikas
EN Broad-billed Sandpiper
DE Sumpfläufer
RU Грязовик
SE Myrsnäppa
LV Dūņšņibītis
FR Bécasseau falcinelle
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR
Apibūdinimas

Maždaug juodakrūčio bėgiko dydžio, tik atrodo kiek mažesnis, aiškiai trumpesnėmis kojomis ir ilgesniu, stambesniu snapu. Mažas bėgikas, primenantis ir juodakrūtį bėgiką, ir oželį nykštuką - vasariniu apdaru, pastarąjį ir lenktasnapį bėgiką - žiemą. Ilgas, platus snapas atrodo sunkus ir aiškiai prie galo nulenktas žemyn. Vasarą tamsi galva, krūtinė ir apdaro viršus ryškiai kontrastuoja su balta apačia. Žiemos apdaro pilkas viršus ne toks kontrastingas. Matomas blyškios viršugalvio žymės, bet ne visi turi išskirtinę žymę - dvigubą šviesų antakį, susiliejantį prie akies. Daugumai Calidris būdinga linija sparnuose nėra labai ryški; žiemos apdare dažniau pastebimos tamsokos juostelės baltoje krūtinėje, tamsi nugaros apačia, balti antuodegio plėmai šonuose nei plona juostelė sparnuose.

Ne veisimosi apdaru dažnai painiojamas su Calidris paukščiais. Netipiškas paukštis, jei nesimato dvigubo antakio - dažnai palaikomas juodakrūčiu ar lenktasnapiu bėgiku; verta atidžiai apžiūrėti snapo formą, trumpas, gana stambias kojas. Žieminiu apdaru paukščio veidas baltas, antakis platus, apdaro viršus tolygiai nusagstytas pilkomis dėmelėmis. Sutrikdytas kartais susigūžia, panašiai kaip oželis nykštukas.

Buveinė

Peri, kiek žinoma, tik subarkties kalnų ir lygumų zonose. Lizdus krauna drėgniausiose pelkių vietose, toliau nuo pakraščių, klampiausiose durpių salelėse, apaugusiose viksvomis, švyliais, kiminų sangrūdomis, šalia turėtų būti vandeniu apsemtos viksvos ir žolės, tvirčiau įaugusios į durpes. Retkarčiais peri didesniuose žolių kuokštuose tvirtesnėse pelkės vietose, kurie gali būti apsupti beržų. Ne perėjimo metu randamas drėgnose ir dumblinose vietose prie tvenkinių, pelkėtose vietose, drėgnose pievose, galvijų ištryptuose takuose, fiordų įlankėlėse, apipelkėjusiuose ežerų pakraščiuose, užlietų ryžių laukų pakraščiuose; randami ir nuotėkų stotyse, dumblinuose pelkių pakraščiuose ir pajūrio pelkėse, bet ne pačiuose pajūriuose (vakarų Europoje). Toliau į pietus, sutinkami ir pajūryje, bet dažniau būna dumblinose vietose.

Panašios rūšys