v0.67 GW

Limosa lapponica
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Laplandinis griciukas
EN Bar-tailed Godwit
DE Pfuhlschnepfe
RU Малый веретенник
SE Myrspov
LV Sarkanā puskuitala
FR Barge rousse
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RR+++++
Apibūdinimas

Truputį mažesnis ir gerokai trumpesnėmis kojomis už griciuką. Vidutinio dydžio ar didesnis, smailėjančiu, į viršų užriestu snapu, gana vienodu sparno raštu, gana žemai nuleistu kūnu, juostuota uodega. Skrydžio metu apdaras viršuje panašus į blyškesnių didžiųjų kuolingų. ♂ veisimosi apdaru rudas apačioje; abiejų lyčių ir jauniklių apdaras kitu metų laiku blyškesnis už griciukų, ryškiau marginta nugara.

Iš toliau gali būti painiojamas su blyškesniais didžiosios ar vidutinės kuolingos individais, bet snapas išlenktas į priešingą pusę. Ant žemės galima supainioti su griciuku, bet pastarasis aukštesnis ir grakštesnis, neturi laplandiniam griciukui būdingo sunkumo; skrendantį atskirti nuo griciuko lengviau dėl sparnų ir uodegos rašto.

Buveinė

Daugiausia peri žemutinėje Arktyje, bet apsigyvena ir toli šiaurėje, taip pat - subarktinėse zonose ir šiaurinėse žemyno pakrantėse. Dažniausiai peri pajūrio ruože žemutinėje tundroje, rečiau - sausumoje ar aukštesnėse vietose. Laplandijoje peri atvirose vietose, pelkėtose samanose prie miškų (kiek toliau nuo paties miško), dažnai tupi ant pavienių tokiose vietose augančių medžių.

Išperėjęs dažniausiai būna jūrų pakrantėse ar salose, prie seklių įlankų, sąsiaurių, smulkaus smėlio ir dumblinose vietose; nemėgsta akmenų, žvyro.

Panašios rūšys