v0.67 GW

Limosa limosa
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Paprastasis griciukas arba Griciukas
EN Black-tailed Godwit
DE Uferschnepfe
RU Большой веретенник
SE Rödspov
LV Melnā puskuitala
FR Barge à queue noire
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 300-450

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Maždaug laplandinio griciuko dydžio, tik aukštesnis, ilgesnėmis kojomis ir tiesesniu, ilgesniu snapu. Didelis, bet grakštus tilvikas ilgu snapu, maža galva, ilgakaklis ir ilgakojis. Veisimosi apdaru kūno priekis šviesiai rausvai kaštoninis, blyškiau pilkai-rudas žieminiu apdaru; baltas pasturgalis matosi aiškiai (lyginant su laplandiniu griciuku). Skrendančio matoma ryški plati juosta sparnuose viršuje, balta sparnų apačia, didelis baltas stačiakampis plotas antuodegyje ir uodegos pradžioje, juoda uodega.

Skrydyje nesupainiojamas, bet iš toliau ant žemės gali būti sunku atskirti nuo laplandinio griciuko. Ilgiau stebint aiškiai matosi snapo forma, ilgesnės kojos ir statesnė laikysena. Skrenda laisvai ir pasitikinčiai, gali skraidyti ir lėtai (sklendžiant link poilsio vietos), ir neįtikėtinai greitai (demonstracinio skrydžio virš teritorijos metu; tuomet gali smigti žemyn, greitai kilti ir kristi); sparnai dažnai atrodo labai ilgi. Snapas ir kūnas skrendant horizontalus, aiškiai matyti išsikišusios kojos.

Buveinė

Peri vidutinėse platumose ir šiaurėje. Vengia įšalo zonų, sauso klimato juostų, miškų, dirbamų žemių, kalnuotų vietovių, užstatytų plotų ir užliejamų pievų, apaugusių aukšta augmenija ir smarkiai apsemtų. Anksčiau gyvendavo vietose, kuriose ir dabar gyvena Islandijoje: didžiuliuose pelkėtuose kalvotuose plotuose, dažnai - apaugusiuose žemaūgiais beržais, arba žolėtose pelkėse ir drėgnose pievose, užpelkėjusiose ežerų pakrantėse, išretėjusioje žolėje stepėse, drėgnuose viržynuose. Kertant miškus ir didėjant dirbamoms žemėms bei ganykloms, griciukams atsirado naujų atvirų gyvenamų vietų, kuriose jie sėkmingai įsikuria. Dažniausiai įsikuria tokiose vietose, kur ganyklos mažai sausinamos, drėgnuose viržynuose neauga krūmai. Geriausios vietos yra nendrynų pakraščiai drėgnose žemėse. Įsikuria ir pievose, ypač ten, kur pavasarį ganomi gyvuliai, žolė šienaujama vėlai vasarą, o žiemą jos užliejamos. Išperėjęs, su apsiplunksnavusiais jaunikliais griciukas pasitraukia į kitas vietas - ežerų ir tvenkinių pakrantes, purvynus ir durpynus. Tokiose vietose (ir apsaugotose jūrų pakrantėse) būna neperėjimo sezono metu.

Panašios rūšys