v0.67 GW

Locustella naevia
[Passeriformes • Locustellidae]  (Clements)
LT Margasis žiogelis arba Cirsis
EN Common Grasshopper-Warbler arba Grasshopper Warbler arba Common Grasshopper Warbler
DE Feldschwirl
RU Обыкновенный сверчок
SE Gräshoppsångare
LV Kārklu ķauķis
FR Locustelle tachetée
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50000-60000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnis už mažąją krakšlę, santykinai mažesne galva ir trumpesniais sparnais, bet ilgesne uodega. Nedidelis, tolygios spalvos neryškiai išmargintas devynbalsių paukštis, aiškiai skiriasi nuo Acrocephalus devynblasių lygesniu snapu, trumpesniais, labiau užapvalintais sparnais, dažnai storesniu pauodegiu, ilgesne, apvalesne (išskleista) uodega ir išsiskiriančia giesme.

Dėl apdaro įvairovės kartais gali būti painiojamas su kitais žiogeliais. Viršutinė dalis išmarginta tamsiai rudomis dėmėmis nuo viršugalvio iki apačios (blyškiai, kartais ryškiai). Kartais krūtinė ir pauodegys būna išmargintas tamsesnėmis dėmelėmis, dažniausiai jaunų paukščių.

Labiausiai paplitęs žiogelis, bet sunkiai pamatomas dėl slapukiško būdo ir gyvenamos vietos tankumynų, dėl to kartais painiojamas su kitais žiogeliais. Giedantis patinas atviroje vietoje prisileidžia gana arti, bet dažnai matomas tik atsitiktinai ir trumpai. Nedidelis, trumpų sparnų žalsvai rudas paukštis, dažnai primena pelę, sprunkančią į plyšį žolių tankumyne.

Skraido trumpais atstumais tarp augalų; nedažnas skrydis atviresnėje erdvėje baigiasi nėrimu į tankmę. Skrydis atrodo vingiuotas ir "su pasispardymais", ilgai stebint akivaizdu platus pauodegys ir uodega; šis įspūdis stipresnis, kai uodega išskleista, dažniausiai prieš nyrant į tankmę ar staigiai sukantis. Vaikšto augalų stiebais į viršų pašokčiodamas ir vilkdamas kojas, mažais šuoliukais juda žeme ar ant mažų augalų.

Buveinė

Dažniausiai sutinkamas žemumose ir ant nedidelių kalvelių. Veisimosi metu renkasi įvairią tankią neaukštą augmeniją: peraugusias žoles netoli mažų upeliukų; sausas lankas, dilgėlynus ar krūmokšnius; jaunų medžių (spygliuočių ar plačialapių) grupeles miškų aikštelėse ar pakraščiuose; žilvičius ar išretintas giraites, ypač turinčias kuokštais apaugusių žolių plotus; viržynus, ganyklas, avietynus, dygiakrūmius; drėgną ar pelkėtą žemę (pvz., balas), apaugusią krūmais; pelkėtas vietas, apaugusias karklais, beržais ar alksniais; tankumynus prie upių slėnių; nendrynus su keletu krūmų; retkarčiais pasėlius (javų ar ankštinių augalų), ypač šalia melioracinių griovių. Dėl tokios gyvenamosios vietos pasirinkimo ją keičia dažnai, kai augalai užauga per aukšti ar per tankūs. Šie reikalavimai lemia, kad margieji žiogeliai retai užsilaiko tose pat vietose ilgiau, nei kelis metus iš eilės; pasikeitus aplinkai jie traukia į naujas vietas.

Panašios rūšys