v0.67 GW

Luscinia svecica
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Paprastoji mėlyngurklė arba Mėlyngurklė
EN Bluethroat
DE Blaukehlchen
RU Варакушка
SE Blåhake
LV Zilrīklīte
FR Gorgebleue à miroir
Foto/balsas
Rex
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100-200

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Nedaug mažesnė už liepsnelę, lieknesnė ir santykinai ilgesnėmis kojomis. Maža, grakšti, elegantiška, gana stati laikysena, būdinga uodegos pakėlimas ir išskėtimas. Šviesūs kaštoniniai brūkšniai uodegos pagrindo išorėje ir tamsiau ruda centrinė dalis iki pabaigos - išskirtiniai; tamsiai rudas apdaras viršuje, rusvai balta apačia su tamsesniais šonais. Veisimosi apdaru ♂ pagurklis mėlynas, įrėmintas apačioje baltai-juodai-kaštoniniais ruožais, ♀ pagurklis baltas, apykaklė juodai dėmėta. Mėlynoje dėmėje ♂ pagurklyje skirtingi porūšiai turi skirtingos spalvos ruožą (baltas vakarų ir pietų porūšių, raudonas - šiaurės ir rytų). Jaunikliai primena liepsnelės jauniklius, bet jau turi išsiskiriantį uodegos raštą.

Nesupainiojama; nė vienas kitas paukštis mūsų regione neturi tokio uodegos rašto. Skrenda laisvai, tik beveik visada arti žemės, plazdendama ir būdingai lygiai sklęsdama bei nerdama į tankmę; skrydžio siluetu primena liepsnelę, tik platesniu antuodegiu ir uodega. Atviroje vietoje eisena panaši į liepsnelės, stačia laikysena ir ilgais šuoliais, kaitaliojamais greitais pabėgimais; priedangoje panaši į pelę, gali judėti itin tankioje žolėje. Dažnai laiko iškėlusi uodegą ir tuo metu atrodo labai ilgauodegė, ypač, kai ją lanksto susijaudinusi ar susirūpinusi.

Buveinė

Labiausiai tinkamos gyventi vietos yra atviros lygumos ar slėniai, miškinga tundra su pelkingomis atvirumomis tarp karklų, tuopų, beržynų ir krūmotos vietos drėgnose žemėse. Taip pat gyvena užliejamose pievose prie upių ir ežerų tankių, bet neaukštų, medžių ar krūmų priedangoje. Pietų Europos porūšis cyanecula pasirenka kiek kitas gyvenvietes - krūmuotas vietas prie vandens, įskaitant ir nendrėmis apaugusias užliejamas pievas. Žiemoja Afrikoje, netoli vandens, dažniausiai prie pelkių, net labai mažų, apaugusių tankumynais.

Panašios rūšys