v0.67 GW

Mergus merganser
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Didysis dančiasnapis
EN Common Merganser arba Goosander
DE Gänsesäger
RU Большой крохаль
SE Storskrake
LV Lielā gaura
FR Grand Harle
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 5(Rs)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 700-1000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Didžiausias iš dančiasnapių, žymiai didesniais galva ir kūnu už vidutinį dančiasnapį. Stambus, ilgas dančiasnapis svogūno formos galva, ilgu, plonu snapu, gana švarių atspalvių apdaru. ♂ ilgu snapu, tamsiai žalia galva, pailgintu rausvai baltu kūnu. ♀ ir jauni paukščiai ne taip išsiskiria; tamsi kaštoninė galva nuo blyškaus kaklo atskirta kontrastine spalvų riba. Skrydžio metu abiejų lyčių sparne matoma plati balta juosta, perrėžta neryškia tamsia juostele.

Veisimosi apdaru ♂ nesupainiojamas, bet atskirti ♀ (iš toliau ar blogomis stebėjimo sąlygomis) ir jaunus paukščius nuo vidutinio dančiasnapio gana sunku. Be apdaro skirtumų, verta atkreipti dėmesį į galvos formą ir dydį. Apdaro raštai primena klykuolės apdarą, bet labai skiriasi snapas ir bendras dydis. Skrendančio siluetas nelabai panašus į ančių, greičiau primena narus (ar net kormoranus); snapo ilgis, galva ir kaklas išlaiko pusiausvyrą su gerai matoma uodega cigaro formos kūno gale. Skrenda greitai, tolygiai ir smarkiai plasnodamas; girdimas dūzgiantis švilpesys. Dažniau už vidutinį dančiasnapį ilsisi plaukiodamas vandenyje.

Buveinė

Nepaisant gyvenamo arealo persidengimo su vidutiniu dančiasnapiu šiaurinėse ribose, buveinės smarkiai skiriasi - didysis dančiasnapis mėgsta apsigyventi viršutiniuose upių baseinuose, dideliuose sausumos ežeruose miškinguose regionuose ar kalnuose, sausumos apsuptose jūrose (pavyzdžiui, Baltijos). Gyvenamose vietose turi būti pakankamai žuvies ir ją žvejoja ne prie dugno, todėl gali gyventi gilesniuose vandenyse ar greičiau tekančiose upėse, taip pat nedideliuose, giliuose ežeruose, jei tik juose yra pakankamai daug žuvų. Žiemą gyvena dideliuose atviruose vandens telkiniuose, jūrų įlankose, bet nėra tipiškas jūrų gyventojas, todėl jūrose negyvena pastoviai.

Panašios rūšys